برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي فراواني عوامل پروتوزوايي و باكتريايي در مبتلايان به گاستروآنتريت مراجعين به آزمايشگاه مركزي كاشان، سال هاي 81-1380

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه انگل شناسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان
 
چکیده: 
سابقه و هدف: با توجّه به اهميت عوامل ميكروبي در ايجاد گاستروآنتريت، تشخيص به موقع و درمان سريع و مناسب بيماري و گزارشات متفاوت از عوامل مختلف با بروز بيماري، و به منظور تعيين عوامل پروتوزوايي و باكتريايي اين تحقيق روي مبتلايان به گاستروآنتريت مراجعه كننده به آزمايشگاه مركزي كاشان طي سال هاي 1380 تا 1381 انجام پذيرفت.
مواد و روش ها: تحقيق به روش توصيفي بر روي 500 بيماري كه به طور مستمر مراجعه كرده بودند، صورت گرفت.
خصوصيات فردي در فرم اطلاعاتي ثبت و از هر نفر سه نفر مدفوع هر سه روز يكبار تهيّه شد و از روش مستقيم و فرمالين اتر براي تشخيص آلودگي انگلي استفاده شد. جهت جداسازي، تشخيص و تعيين گونه هاي باكتريايي عامل گاستروآنتريت از محيط هاي اختصاصي استفاده شد. در صورت عدم همكاري و ندادن سه نمونه از مطالعه خارج شدند. شيوع هر يك از عوامل ميكروبي در نمونه ها تعيين و ميازن واقعي آن برآورد و نقش عوامل مرتبط با بروز آن مورد قضاوت آماري قرار گرفت.
يافته ها: از 500 بيمار مورد مطالعه 10 درصد به علّت عدم همكاري كامل از مطالعه حذف شدند. شيوع آلودگي به پروتوزوا، باكتري ها و ساير ميكروارگانيسم ها به ترتيب 50.9، 13.5 ، 35.6 درصد بود. بيشترين شيوع تك ياخته هاي بيماري زا مربوط به ژيارديا (21.8 درصد) و در مورد باكتري ها شيگلا (6.4 درصد) بود. بيشترين آلودگي در فصل تابستان و در گروه هاي سني 7-11 سال بود. بيشترين آلودگي به شيگلا در محصلين (5.35 درصد) و سالمونلا در كشاورزان (43.8 درصد) بود.
نتيجه گيري : آلودگي به ژيارديا، سالمونلا و شيگلا از شيوع بالايي برخوردار است. توصيه مي‌شود براي شناخت علل به وجود آورده، تحقيقات بيشتري صورت گيرد و اقدامات تحقيقاتي لازم براي كاهش مشكل و درمان مبتلايان اعمال گردد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

طالاری، ص.، و شجری، غ.، و شکوری، م.، و طالاری، م.، و سکوت، ع.، و مشتاقی، س. (1382). بررسی فراوانی عوامل پروتوزوایی و باکتریایی در مبتلایان به گاستروآنتریت مراجعین به آزمایشگاه مرکزی کاشان, سال های 81-1380. فیض, 7(4 (پی در پی 28)), 64-70. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6945Vancouver : کپی

طالاری صفرعلی، شجری غلامرضا، شکوری مهدی، طالاری محمدرضا، سکوت عباس، مشتاقی سیدسعید. بررسی فراوانی عوامل پروتوزوایی و باکتریایی در مبتلایان به گاستروآنتریت مراجعین به آزمایشگاه مرکزی کاشان, سال های 81-1380. فیض. 1382 [cited 2021September20];7(4 (پی در پی 28)):64-70. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6945IEEE : کپی

طالاری، ص.، شجری، غ.، شکوری، م.، طالاری، م.، سکوت، ع.، مشتاقی، س.، 1382. بررسی فراوانی عوامل پروتوزوایی و باکتریایی در مبتلایان به گاستروآنتریت مراجعین به آزمایشگاه مرکزی کاشان, سال های 81-1380. فیض, [online] 7(4 (پی در پی 28)), pp.64-70. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6945. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 279 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی