برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير كديين خوراكي در پيشگيري از ميزان سرفه بعد از جراحي كاتاراكت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیهوشی و مراقبتهای ویژه دانشگاه علوم پزشکی کاشان
 
چکیده: 
سابقه و هدف:‌با توجّه به ميزان بروز سرفه بعد از اعمال جراحي از جمله جراحي كاتاراكت و عوارض شناخته شده آن و بر اساس اين تئوري كه مصرف كديين مي‌تواند در كاهش ميزان سرفه مؤثر باشد و به منظور تعيين تأثير استفادهاز كديين در پيشگيري از ميزان بروز سرفه، اين تحقيق روي بيماران تحت عمل جراحي كاتاراكت بيمارستان فارابي اصفهان در سال 1379 انجام شد.
مواد و روش ها: اين مطالعه از نوع كارآزمايي باليني دو سويه كور بوده كه بر روي 150 بيمار در دو گروه 75 نفري انجام شد و نحوه القا و نگهداري بيهوشي در دو گروه يكسان بود. در گروه مورد يك ساعت قبل از عمل 30 ميلي گرم كديين فسفات و در گروه شاهد همين مقدار پلاسبو داده شد. بيماران همگي داراي كاتاراكت ناشي از افزايش سن و عمل جراحي همگي از نوع اكسترا بود. تعداد ضربان قلب و فشار خون سيستول و دياستول بلافاصله 3 دقيقه بعد از لوله گذاري تراشه و بلافاصله 3 دقيقه بعد از خارج كردن لوله تراشه اندازه گيري شد و ثبت شد و تعداد سرفه بيماران بلافاصله بعد از اكستوبيشن و 3 دقيقه و 10 دقيقه بعد شمارش و ثبت شد و با آماره T-test مورد قضاوت آماري قرار گرفت.
يافته ها : در هر گروه 75 نفر مورد بررسي قرار گرفتند. سن بيماران در دو گروه مشابه بود. در گروه دارونما 23 نفر (30.7 درصد) و در گروه كديين 19 نفر (25.3 درصد) دچار عارضه سرفه شدند (N.S) ميانگين (± انحراف معيار) تعداد سرفه در گروه دارونما 4.56 ± 5.65 و در گروه كديين برابر 8.65 ± 9.05 بود (N.S) ميزان فشار خون دياستول و سيستول قبل از لوله گذاري تراشه و 3 دقيقه بعد از لوله گذاري و 3 دقيقه بعد از خارج كردن لوله تراشه مشابه بود و اختلاف آنها به لحاظ آماري معني دار نبود.
نتيجه گيري : استفاده از كديين خوراكي قادر به پيشگيري از بروز و تعداد سرفه بعد از عمل جراحي كاتاراكت نيست. با توجّه به بروز اين عارضه و تبعات آن انجام ساير تسهيلات براي پيشگيري از آن را توصيه مي نمايد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عطارد، س.، و سلطانی، ح.، و منتظری، ک. (1382). بررسی تاثیر کدیین خوراکی در پیشگیری از میزان سرفه بعد از جراحی کاتاراکت. فیض, 7(4 (پی در پی 28)), 42-47. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6939Vancouver : کپی

عطارد سیروس، سلطانی حسنعلی، منتظری کامران. بررسی تاثیر کدیین خوراکی در پیشگیری از میزان سرفه بعد از جراحی کاتاراکت. فیض. 1382 [cited 2021September23];7(4 (پی در پی 28)):42-47. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6939IEEE : کپی

عطارد، س.، سلطانی، ح.، منتظری، ک.، 1382. بررسی تاثیر کدیین خوراکی در پیشگیری از میزان سرفه بعد از جراحی کاتاراکت. فیض, [online] 7(4 (پی در پی 28)), pp.42-47. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6939. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 112 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی