برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1383 , دوره  - , شماره  65 ; از صفحه 139 تا صفحه 163 .
 
عنوان مقاله: 

برآورد انحراف از مسير تعادلي بلند مدت نرخ واقعي ارز در ايران با استفاده از يك مدل ساختاري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

با اين فرض كه نرخ ارز بر تراز منابع از طريق تبديل هزينه تاثير گذار است، زمينه هاي پژوهش در خصوص رفتار نرخ واقعي بلند مدت ارز فراهم مي شود. روش هاي ساختاري بر مبناي مدلهاي مختلف، قابل فرمول بندي است، اما كاربردي ترين شيوه در عمل مدل تعادل جزئي تجارت بر مبناي مفهوم تعادل اساسي نرخ واقعي ارز ويليامسون است. در اين مدل سعي مي شود با معرفي مفهوم حساب جاري مطلوب، نرخ ارزي كه براي دستيابي به آن لازم است مشخص شود. (بروسكي و كوهارد،‌2000)

در يك چارچوب نئوكلاسيكي، از ديد ويليامسون، پس انداز با توليد در اشتغال كامل منهاي مصرف و پرداخت هاي بهره وام هاي خارجي معادل است. مصرف نيز بر پايه نظريه سيكل زندگي قابل تعريف ودر طول زمان ثابت است. در اين صورت، حساب جاري بهينه در نتيجه تفاوت سرمايه گذاري و پس انداز و بهره پرداختي وام هاي خارجي قابل حصول است. بر اين اساس نرخ واقعي ارز به عنوان نرخي خواهد بود كه بتواند تراز حساب جاري را برقرار كند كه از آن تحت عنوان تعادل اساسي نام برده مي شود. (ويليامسون 1994).
با توجه به فرضهاي مدل معادله تجارت، يكي از متغيرهاي لازم براي محاسبه نرخ واقعي ارز تعادل اساسي، شكاف نسبي توليد بالقوه با توليد واقعي يك كشور است كه در اين مطالعه براي ايران از روش فيلتري هودريك-پرسكات استفاده مي شود تا به اين سوال مطالعه حاضر پاسخ داده شود كه وجود اين شكاف در انحراف نرخ واقعي ارز از مسير تعادلي بلند مدت خود چه تاثيري داشته است. با تعيين حساب جاري بهينه اين مشخص مي‌شود كه مقادير آن قبل از انقلاب، منفي و پس از انقلاب، مثبت بوده است. وضعيتي كه با شرايط موجود در اقتصاد ايران نيز مطابقت دارد. همچنين با استفاده از روش معادله تجارت و نتايج كسب شده اين واقعيت مشخص مي گردد كه به تدريج، اما همراه با نوساناتي كه مربوط به شرايط خاص اقتصادي مقطع مربوطه است، انحراف از مسير تعادلي بلند مدت نرخ واقعي ارز در ايران كاسته شده است.

 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نصرالهی، خ.، و طیبی، س. (1383). برآورد انحراف از مسیر تعادلی بلند مدت نرخ واقعی ارز در ایران با استفاده از یک مدل ساختاری. تحقیقات اقتصادی, -(65), 139-163. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6937Vancouver : کپی

نصرالهی خدیجه، طیبی سیدکمیل. برآورد انحراف از مسیر تعادلی بلند مدت نرخ واقعی ارز در ایران با استفاده از یک مدل ساختاری. تحقیقات اقتصادی. 1383 [cited 2021September24];-(65):139-163. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6937IEEE : کپی

نصرالهی، خ.، طیبی، س.، 1383. برآورد انحراف از مسیر تعادلی بلند مدت نرخ واقعی ارز در ایران با استفاده از یک مدل ساختاری. تحقیقات اقتصادی, [online] -(65), pp.139-163. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6937. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 144 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی