برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

طراحي و بررسي تاثير اجراي الگوي مراقبتي و درماني نتيجه - محور در مبتلايان به بيماري ديابت قندي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پرستاری دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 
سابقه و هدف: بيماري ديابت قندي يكي از بيماريهاي شايع و خطرناك است. با توجّه به ناكافي بودن روش هاي معمول در كشور جهت كنترل مناسب بيماري ديابت، تحقيقي كيفي به منظور طراحي الگوي مراقبتي و درماني و بررسي تأثير آن بر نحوه كنترل گليسميك بيماران ديابتي مراجعه كننده به انجمن ديابت ايران در شهر تهران، در سال 1382 گرديد.
مواد و روش ها: براي طراحي مدل، تحقيق كيفي از نوع تئوري پايه انجام شد. در اين تحقيق نظريات و تجربيات 15 بيمار مبتلا به ديابت به همراه خانواده آنها و همچنين نظرات 15 كارشناس شامل پزشك، پرستار و متخصص تغذيه توسط مصاحبه با سوالات باز جمع آوري گرديد. سپس با استفاده از مدل اشتراوس و كوربين تجزيه و تحليل و طراحي الگو صورت گرفت. جهت بررسي تأثير الگو، تحقيقي به روش كارآزمايي باليني تصادفي در دو گروه 52 نفره از بيماران ديابتي صورت گرفت. جهت بررسي تأثير الگو، تحقيقي به روش كارآزمايي باليني تصادفي در دو گروه 52 نفره از بيماران ديابتي انجامشد و تأثير اجراي مداخلات بر گرفته شده از الگو بر نحوه كنترل گليسميك بررسي شد.
يافته ها: در اين تحقيق 395 كد اوّليه در 27 زير طبقه و 9 طبقه اصلي قرار گرفت. سپس نحوه ارتباط با طبقات با يكديگر تعيين شد. در اين مدل سيستم شخصي، سيستم درماني، مراقبتي و حمايتي و سيسم اجتماعي سه سيستمي هستند كه در حال تعامل با يكديگر هستند و نتايج ممكن مانند نحوه كنترل گليسميك را ايجاد مي كنند. با توجّه به اهميت نتايج براي كاركنان سيستم بهداشتي و درماني و هم چنين بيماران، اين الگو الگوي مراقبتي و درماني نتيجه - محور نام گرفت. سه ماه پس از شروع مداخلات بر گرفته شده از الگو، ميانگين (± انحراف معيار) ميزان هموگلوبين گليكوزيله در گروه مداخله از 2± 8.22 به 1.6 ± 6.7 كاهش يافت كه اين ميزان كاهش از گروه شاهد كه تنها آموزش دريافت كرده بودند بيشتر بود.
نتيجه گيري : به نظر مي رسد الگوي مراقبتي نتيجه - محور، مي‌تواند به نحو مؤثري در كنترل قند خون در بيماران بزرگسال ديابتي نوع اوّل و دوّم عمل كند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مسعودی علوی، ن.، و غفرانی پور، ف.، و احمدی، ف.، و رجب، ا.، و بابایی ‌روچی، غ. (1382). طراحی و بررسی تاثیر اجرای الگوی مراقبتی و درمانی نتیجه - محور در مبتلایان به بیماری دیابت قندی. فیض, 7(4 (پی در پی 28)), 1-10. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6927Vancouver : کپی

مسعودی علوی نگین، غفرانی پور فیض اله، احمدی فضل اله، رجب اسداله، بابایی ‌روچی غلامرضا. طراحی و بررسی تاثیر اجرای الگوی مراقبتی و درمانی نتیجه - محور در مبتلایان به بیماری دیابت قندی. فیض. 1382 [cited 2021September18];7(4 (پی در پی 28)):1-10. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6927IEEE : کپی

مسعودی علوی، ن.، غفرانی پور، ف.، احمدی، ف.، رجب، ا.، بابایی ‌روچی، غ.، 1382. طراحی و بررسی تاثیر اجرای الگوی مراقبتی و درمانی نتیجه - محور در مبتلایان به بیماری دیابت قندی. فیض, [online] 7(4 (پی در پی 28)), pp.1-10. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6927. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 116 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی