برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مالاريا تهديد جدي براي سلامت نيروهاي نظامي در جهان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مالاريا يكي از عفونت هاي انگلي است كه تقريبا در يك سوم از مناطق جهان به صورت بومي (آندميك) وجود دارد. سالانه بين 300 تا 500 ميليون نفر مورد ابتلا در مراكز بهداشتي درماني جهان به ثبت رسيده است كه  2تا 3 ميليون نفر از آنها به علت ابتلا به مالاريا به كام مرگ كشيده مي شوند.
حضور نظاميان به صورت غير قابل پيش بيني در مراكز
آلوده از يك سو و عدم امكان كنترل ناقل بيماري (پيشه آنوفل) همواره اين مشكل را مطرح ساخته است كه بيماري مالاريا يكي از مشكلات مهم براي نظاميان در اعصار گذشته محسوب شود. بنابراين اين گروه بيشتر در معرض ابتلا قرار دارند.
علاوه بر اين عامل
بيماري مالاريا در شرايط كنوني در مقابل داروهاي ضد مالاريايي متداول مقاومت هايي از خود نشان داده است. مقاومت دارويي در قاره هاي مختلف به ويژه آفريقا و آسيا به اثبات رسيده است، اين امر همراه با مقاومت پشه ناقل بيماري (آنوفل) به انواع حشره كش ها، مالاريا را همچنان به عنوان يك اولويت مهم بهداشتي در سطح ملي و بين المللي قرار داده است.
با توجه به اهميت حفظ سلامت نيروهاي نظامي، آشنايي با روش هاي مختلف
تشخيصي درمان به موقع استفاده از روش هاي پيشگيري و كنترل بيماري بسيار حائز اهميت است. مهمترين اقدامات، اجراي برنامه هاي كنترل همه جانبه مي باشد كه عبارتند از: مطالعات مالاريا شناسي، تعيين حساسيت افراد در معرض خطر، اجراي برنامه هاي آموزشي، كاربرد داروهاي دور كننده حشرات، خشكاندن بركه ها و باتلاق هاي محل توليد مثل پشه ها، استفاده از حشره كش ها مناسب در مزارع و استفاده از داروهاي پروفيلاكسي. در اين مقاله مروري سعي بر آن است كه مالاريا در بين نيروهاي نظامي ايران و جهان طي دو دهه گذشته مورد بحث قرار گيرد و آخرين روش هاي مختلف كنترل و پيشگيري از بيماري مذكور ارايه شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 112
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی