برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه تطابق با اثرات مستقيم و غير مستقيم استرس در زندگي جانبازان شيميايي با جانبازان فيزيكي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، ایران
 
چکیده: 

استرس ناشي از جنگ مي تواند اثرات مستقيم يا غير مستقيمي در زندگي جانبازان ايجاد كند كه در صورت تطابق موثر با اين اثرات كيفيت زندگي جانبازان ارتقا مي يابد. لذا در اين مطالعه تطابق با اثرات مستقيم و غير مستقيم استرس در زندگي بعد از جنگ جانبازان شيميايي با جانبازان فيزيكي مقايسه شده است.
در اين پژوهش 100 نفر از
جانبازان شيميايي و 100 نفر از جانبازان فيزيكي از طريق نمونه گيري، طبقه بندي و انتخاب شدند. از طريق فرم مصاحبه اي كه از مقياس كلي بررسي مجروحين بعد از جنگ استخراج شده بود و شامل دو قسمت اطلاعات دموگرافيك و اطلاعات مربوط به تطابق با اثرات مستقيم و غير مستقيم بود، مورد بررسي قرار گرفتند.
نتايج مشخص ساخت كه در
مورد تطابق با اثرات مستقيم هر دو گروه تطابق داشته ولي تطابق مجروحين فيزيكي بيشتر از مجروحين شيميايي است. چنانچه در برخي موارد مانند خشم، تفاوت معني داري (p<0/05) بين دو گروه مشاهده شد. در مورد نتايج اثرات غير مستقيم نيز اعتماد به نفش كم، 32% و تمايل به مواجهه با استرس، 45% مي باشد در حالي كه در مجروحين فيزيكي وضعيت مطلوب تري را نشان داد.
با توجه به اين امر كه مجروحين شيميايي از عوارض
بيماري هراس دارند، با بررسي و شناخت مشكلات آنان مي توان به ارتقاي كيفيت زندگي آنها از طرق مختلف مانند آموزش و درمان به موقع كمك بسزايي نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 137
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی