برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اپيدميولوژي تروما در بيمارستان بقيه اله (عج) مطالعه يك ساله آينده نگر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در كشورهاي در حال توسعه، تروما اولين علت مرگ و مير جوانان است. همچنين مهمترين علت از كار افتادگي صدمات اقتصادي وابسته به سلامت در بيشتر اين كشورها محسوب مي شود. اين مطالعه با هدف بررسي بيماران ترومايي بستري شده در بيمارستان بقيه اله (عج) از ديدگاه اپيدميولوژي طراحي شده است تا با مشخص كردن گروه هاي در معرض خطر و مكانيسم هاي شايع و تروما، زمينه هاي لازم براي ارتقا كيفيت مراقبت از بيماران ترومايي را فراهم سازد. در اين تحقيق آينده نگر 1393 بيمار ترومايي بستري شده با استفاده از پرسشنامه اي كه شامل كليه اطلاعات دموگرافيك و اطلاعات به حادثه و نيز اقدامات تشخيصي و درماني بود، مورد بررسي قرار گرفتند.
نتايج اين مطالعه نشان مي دهد كه
مردان جوان بيشترين گروه در معرض خطر را تشكيل مي دهند. از لحاظ مكانيسم تروما، تصادفات رانندگي با 37% و سقوط با 35% موارد، شايع ترين مكانيسم هاي تروما به حساب آمدند و پس از آنها بريدگي، اصابت غير نافذ و آسيب ناشي از گلوله قرار داشتند.
در
تصادفات رانندگي، موتورسواران، سرنشينان اتومبيل و عابران به ترتيب با 42.1، 28.1% و 6/25% بخش اعظم قربانيان تروما را شامل شدند.
از نظر تقسيم بندي شدت آسيب،
75.6%  از بيماران دچار آسيب خفيف 18.2 دچار آسيب متوسط و 6.2 % بقيه دچار آسيب شديد شده بودند.
ارتقاي مراقبت هاي بيمارستاني در كنار بهبود برنامه هاي پيشگيري و
مراقبت هاي پيشگيري و مراقبت هاي پيش بيمارستاني با تاكيد بر ثبت اطلاعات بيماران ترومايي از ابتداي بروز حادثه، از اولويت هاي مهم مواجه با تروما است .

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

خاتمی، س.، و کلانترمعتمدی، س.، و محبی، ح.، و طریقی، پ.، و فرزانگان، غ.، و رضایی، ی.، و بخشنده آبکنار، ه.، و شکیبا، م.، و جلالی، ا. (1382). اپیدمیولوژی تروما در بیمارستان بقیه اله (عج) مطالعه یک ساله آینده نگر. مجله طب نظامی, 5(1 (مسلسل 15)), 13-19. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6811Vancouver : کپی

خاتمی سیدمسعود، کلانترمعتمدی سیدمحمدحسین، محبی حسنعلی، طریقی پیام، فرزانگان غلامرضا، رضایی یداله، بخشنده آبکنار هومن، شکیبا مجید، جلالی امیر. اپیدمیولوژی تروما در بیمارستان بقیه اله (عج) مطالعه یک ساله آینده نگر. مجله طب نظامی. 1382 [cited 2021September17];5(1 (مسلسل 15)):13-19. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6811IEEE : کپی

خاتمی، س.، کلانترمعتمدی، س.، محبی، ح.، طریقی، پ.، فرزانگان، غ.، رضایی، ی.، بخشنده آبکنار، ه.، شکیبا، م.، جلالی، ا.، 1382. اپیدمیولوژی تروما در بیمارستان بقیه اله (عج) مطالعه یک ساله آینده نگر. مجله طب نظامی, [online] 5(1 (مسلسل 15)), pp.13-19. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6811. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 353 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی