برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  62 , شماره  8 ; از صفحه 698 تا صفحه 704 .
 
عنوان مقاله: 

نقش لاپاروسكوپي در بيماران ترومائي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: به دنبال كسب مهارت كافي در انجام اعمال جراحي الكتيو به روش لاپاروسكوپي و مزاياي انكار ناپذير آن براي بيمار، به تدريج لاپاروسكوپي جايگاه خود را در اعمال جراحي اورژانس نيز باز كرده است. در اين مقاله ضمن تبيين اصول و معيارهاي مربوطه و بيان مزاياي كاربرد لاپاروسكوپي در بيماران اورژانس، گزارش بيست و پنج مورد بيمار اورژانس درمان شده به روش لاپاروسكوپي ارائه مي شود.
مواد و روشها: در ابتدا به كمك تروكار 10 ميليمتري كه از راه ناف وارد شكم مي شود تمامي شكم به كمك دوربين 30 درجه ارزيابي اوليه مي شود و چنانچه به تشخيص نرسيديم برحسب اينكه به ضايعات قسمت فوقاني و با تحتاني شكم مشكوك باشيم از خط ميد كلاويكولر سمت چپ در محل LLQ و يا LUQ تروكار 5 ميليمتري وارد كرده و بررسي را به كمك وسائل لاپاروسكوپي كامل مي كنيم و در مواردي كه باز اطمينان لازم را به دست نياورديم از دست دوم جراح به كمك تروكار سوم استفاده مي شود.
يافته ها: از بين بيست و پنج بيمار ترومائي كه طي 12 ماه در بيمارستان سينا و يك بيمارستان خصوصي براساس پروتكل بالا، نياز به عمل براساس معاينه شكمي، C.T Scan و يا DPL محرز شده بود بجاي انجام لاپاروتومي در قدم اول، در بيمار لاپاروسكوپي به عمل آمد. در 9 مورد هيچ يافته مهم به دست نيامد (36% منفي) در 8 مورد خونريزي مختصر تا متوسط داخل شكمي مشاهده شد كه منشا آن از كبد (چهار مورد)، مزانتر روده باريك (يك مورد) و كپسول طحال (سه مورد) مشاهده شد كه در سه مورد با صرف شستشو مشكل رفع گرديد (همگي پارگي هاي مختصر كبد با حدود 200 ميلي ليتر خون داخل شكم بود) و در سه مورد ديگر به كمك كليپس و يا كوتر كردن هموستاز به دست آمد. دو مورد پارگي طحال به علت وسعت پارگي، عمل به روش باز و اسپلنكتومي تبديل شد.
نتيجه گيري و توصيه ها: مهمترين مزيت انجام لاپاروسكوپي در بيماران ترومايي با شرايط stable  كاهش در صد لاپاروتومي هاي منفي مي باشد كه با توجه به طول بلند برش عمل در اين لاپاروتومي ها و ريسك بالاي عوارض محل برش در بيماران ترومائي نظير عفونت زخم و يا فتق هاي محل عمل؛ پرهيز از ايجاد اين برش ها براي بيماران بسيار مطلوب است.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 78
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی