برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  62 , شماره  8 ; از صفحه 685 تا صفحه 689 .
 
عنوان مقاله: 

اثر هيپر گليسمي بر آستانه تشنج كلونيك ناشي از پنتلين تترازول در موش سوري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: هيپرگليسمي يكي از عوامل مهم متابوليك تاثير گذار بر عملكرد نورون هاي سربرال مي باشد. هدف اين مطالعه بررسي اثر هيپرگليسمي بر آستانه تشنج ناشي از پنتلين تترازول بوده است.
مواد و روشها: در اين مطالعه براي ايجاد گليسمي از گلوكز 40% با دوز 4 گرم به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن از طريق گاواژ استفاده شده است. 30 دقيقه پس از تاييد هيپرگليسمي با انجام آزمايش خون، پنتيلن تترازول از طريق وريد دم انفوزيون شده و آستانه تشنج اندازه گيري گرديد. در گروه كنترل معادل حجم گلوكز گروه تست، از سالين استفاده و با روش فوق آستانه تشنج تعيين گرديد.
يافته ها و نتيجه گيري: نتايج نشان داد كه هيپرگليسمي احتمالا باعث كاهش آستانه تشنج ناشي از پنتيلن تترازول مي شود در مطالعات و تحقيقات انجام شده نشان داده شده است كه پنتيلن تترازول از طريق اثر بر سايت پيكروتوكسين و تداخل اثر با گابا اثرات خود را ايفا مي كند. همچنين نشان داده شده كه هيپرگليسمي احتمالا ذخاير انرژي مغزي را كاهش داده و بازيافت ATP  مغزي را مختل مي كند. در نتيجه ممكن است مغز براي تامين انرژي به متابوليزه كردن گابا متوسل شده و در نتيجه گابا كاهش يافته و آستانه تشنج كاهش يابد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ثمینی، م.، و شایان مهر، آ.، و شفارودی، ح. (1383). اثر هیپر گلیسمی بر آستانه تشنج کلونیک ناشی از پنتلین تترازول در موش سوری. مجله دانشکده پزشکی, 62(8), 685-689. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6806Vancouver : کپی

ثمینی مرتضی، شایان مهر آزاده، شفارودی حامد. اثر هیپر گلیسمی بر آستانه تشنج کلونیک ناشی از پنتلین تترازول در موش سوری. مجله دانشکده پزشکی. 1383 [cited 2021September19];62(8):685-689. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6806IEEE : کپی

ثمینی، م.، شایان مهر، آ.، شفارودی، ح.، 1383. اثر هیپر گلیسمی بر آستانه تشنج کلونیک ناشی از پنتلین تترازول در موش سوری. مجله دانشکده پزشکی, [online] 62(8), pp.685-689. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6806. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 87 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی