برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1383 , دوره  12 , شماره  46 ; از صفحه 1 تا صفحه 4 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي‌ اثر هيدروكورتيزون سيستميك بر تعديل‌ علايم‌ ناشي‌ از قطع‌ مرفين در موش‌ سوري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: تحمل و وابستگي دو مشكل عمده ي ناشي از مواد مخدر هستند. تلاش هاي بسياري در جهت شناخت علل و راه هاي مقابله با اين دو پديده به عمل آمده است اما هنوز مكانيسم دقيق بروز تحمل و دارويي كه بتواند علايم قطع مصرف مواد مخدر را به حداقل برساند مشخص نشده است. بر اين اساس هدف پژوهش حاضر تعيين اثر داروهاي كورتيكواستروييدي (هيدروكورتيزون) بر تعديل علايم ناشي از قطع مواد مخدر (مرفين) مي باشد كه در سال 1382 در مركز تحقيقات فيزيولوژي سمنان انجام شد.
مواد و روش ها: در اين پژوهش تجربي 30 سر موش نر نژاد آلبينو با وزن 25 تا30 گرم به سه گروه (2 گروه آزمايش و يك گروه كنترل) تقسيم شدند. براي معتاد كردن حيوانات از روش مارشال استفاده شد. به طوري كه حيوانات سه روز به طور
متوالي و در هر روز سه دوز 50، 50 و 75 ميلي گرم بر كيلو گرم وزن بدن مرفين دريافت كردند و در روز چهارم 90 دقيقه پس از تزريق دوز 50 ميلي گرمي مرفين، به گروه هاي تجربي هيدروكورتيزون (5 و 10ميلي گرم به ازاي هركيلوگرم وزن به صورت زير جلدي) و به گروه كنترل نيز به همان ميزان حلال تزريق شد. سپس 20 دقيقه بعد براي ايجاد علايم قطع، نالوكسان با دوز 2 ميلي گرم به ازاي هر كيلو گرم وزن بدن به صورت زير جلدي تزريق شد. براي ارزيابي علايم قطع از شمارش تعداد پريدن، سنجش از دست دادن وزن حيوان (دفع مدفوع) و مدت زمان طي شده قبل از شروع علايم استفاده شد و داده ها با استفاده از آزمون تي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
يافته ها: نتايج نشان داد كه تزريق هيدروكورتيزون در هر دو دوز، علايم ناشي از قطع مرفين (تعداد پرش ها و ميزان دفع مدفوع) را در مقايسه با گروه كنترل به طور چشمگيري كاهش داده است ((p<0.01.
نتيجه گيري و توصيه ها: يافته هاي فوق نشان مي دهد كه احتمالا استروييدهاي ترشح شده از بخش قشري غدد فوق كليوي نقش مهمي در
تعديل علايم قطع مرفين دارند كه براي پي بردن به نقش سيستم هاي نوروترانسميتري و ديگر عوامل دخيل، انجام مطالعات بيشتر ضرورت دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 289
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی