برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  11 , شماره  43 ; از صفحه 37 تا صفحه 41 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي قدرت تشخيصي آزمايش تجزيه‌ ادرار در عفونت هاي ادراري كودكان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: عفوت ادراري يكي از شايع ترين بيماري هاي عفوني باكتريال در كودكان است و تشخيص به موقع، نقش مهمي در پيش گيري از عوارض ثانويه آن دارد. روش انتخابي تشخيص عفونت ادراري كشت ادرار است، ولي اعتبار آزمايش تجزيه ادرار به عنوان يك آزمون غربال گري مورد بحث است. مطالعه حاضر به منظور تعيين قدرت تشخيصي آزمايش تجزيه ادرار براي تشخيص عفونت ادراري، در بيمارستان هاي شهيد فهميده و رازي كرمانشاه در طي سال هاي 78-1377 انجام شد.
مواد و روش ها: اين مطالعه به صورت تحليلي از نوع مقايسه آزمون ها بر روي بيماران مشكوك به عفونت ادراري انجام شد. بيماراني وارد مطالعه شدند كه 72 ساعت قبل از مراجعه آنتي بيوتيك دريافت نكرده و قادر به جمع آوري ادرار به روش ميد استريم باشند. هرنمونه ادرار علاوه بر كشت ، از نظر تعداد لكوسيت و باكتري در هرشان ميكروسكوپي و وجود خون، پروتيين و نيتريت با نوار ادرار از نوع Behring آلمان بررسي شد. معيار مثبت براي كشت، وجود باكتري با تعداد كلني بيش از 105 در نظر گرفته شد. در تجزيه ادرار، باكتري به هر تعداد و لكوسيت بيش از 5 عدد در يك شان ميكروسكوپي و وجود پروتيين +1، خون +1 و نيتريت مثبت در نوار، مثبت در نظر گرفته شد. در نهايت هر كدام از شاخص ها با كشت ادرار مقايسه و ميزان حساسيت و ويژگي، ارزش پيش بيني مثبت و منفي هر شاخص محاسبه شد.
يافته ها: 221 بيمار شامل، 163 دختر و 58 پسر مورد مطالعه قرار گرفتند. كشت ادرار در 6/69 درصد موارد مثبت شد. ميزان حساسيت و ويژگي براي لكوسيت به ترتيب 3/86 درصد و73 درصد، در مورد نيتريت 66 درصد و 3/84 درصد، پروتيين 9/56 درصد و 2/35 درصد، خون 61 درصد و 44 درصد و باكتري در ادرار 9/71 درصد و 8/71 درصد بود.
نتيجه گيري و توصيه ها
: نتايج اين مطالعه نشان داد كه بيشترين حساسيت مربوط به لكوسيت (3/86 درصد) و بيشترين ويژگي مربوط به نيتريت (3/84 درصد) است. با توجه به پايين بودن حساسيت، آزمايش تجزيه ادرار با استفاده از نوار Behring يك روش مناسب براي غربال گري نمي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 576
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی