برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  11 , شماره  43 ; از صفحه 43 تا صفحه 47 .
 
عنوان مقاله: 

سرواپيدميولوژي HTLV1 در بيماران با تالاسمي ماژور شهرهاي زابل و زاهدان در سال1380

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: ويروس انساني لوسمي سلول T تيپ 1  (HTLV1)عامل بيماري لوسمي سلول T بزرگسالان (ATL) و بيماري ميلوپاتي وابسته به HTLV1 و فلج اسپاستيك تروپيكال (TSP)  مي باشد. اين ويروس از طريق انتقال خون يا سرسوزن به ويژه در معتادين تزريقي و هم چنين از طريق شير دادن و تماس جنسي از مرد به زن انتقال مي يابد. اين مطالعه براي يافتن وفور آنتي بادي بر عليه ويروس فوق در بيماران تالاسمي ماژور، به عنوان يك گروه پرخطر و مقايسه آن با افراد سالم در شهر زابل و زاهدان در سال 1380 انجام گرفت.
مواد و روش ها: اين مطالعه كوهورت تاريخي بر روي 190 بيمار شناخته شده با تالاسمي ماژور و 189 فرد سالم از شهرهاي زابل و زاهدان انجام شد. از كليه افراد 3 ميلي ليتر خون در لوله فاقد ضد انعقاد گرفته و سرم آن ها جدا شد. سپس به روش اليزا آنتي بادي ضد HTLV1 در آن ها جستجو شده و در موارد مثبت براي تعيين تيپ ويروس از روش وسترن بلات استفاده شد. نتايج با استفاده از آمار توصيفي بيان و براي مقايسه گروه ها از آزمون كاي دو استفاده شد.
يافته ها: آنتي بادي برعليه HTLV1 در 6/1 درصد بيماران تالاسميك و 5/0 درصد افراد سالم يافت شد. هيچ يك از افراد مثبت، سابقه دريافت خون از استان خراسان را نداشته، و هيچ رابطه اي بين سن، جنس، فاميل بودن پدر و مادر، وجود فرد تالاسميك در خانواده و سابقه مسافرت به استان خراسان با ابتلا به HTLV1 ديده نشد.
نتيجه گيري و توصيه ها: نتايج حاكي از آن است كه احتمالا راه اصلي انتقال HTLV1 در كشور ما انتقال خون مي باشد. بنابراين لازم است ابتدا تمام جمعيت اهداكننده خون و سپس فقط اهداكننده هاي جديد از نظر وجود HTLV1 بررسي شوند تا با تشخيص موارد سرولوژيك مثبت از انتقال اين ويروس به بقيه افراد جلوگيري شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 122
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی