3 SID.ir | بررسي ميزان و طول مدت تاثير سندوستاتين طولاني اثر در درمان بيماران مبتلا به آكرومگالي
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان و طول مدت تاثير سندوستاتين طولاني اثر در درمان بيماران مبتلا به آكرومگالي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: در سال هاي اخير درمان دارويي آكرومگالي با موفقيت روز افزون همراه بوده است. مطالعات متعدد، تاثير سندوستاتين طولاني اثر را در درمان آكرومگالي نشان داده اند. اين مطالعه به منظور بررسي سير بيماري در نوبت هاي متعدد تزريق و نيز طول مدت تاثيردارو در سال 1380 در تهران انجام شده است.
مواد و روش ها: در اين مطالعه شبه تجربي، پنج بيمار مبتلا به آكرومگالي تحت درمان با سندوستاتين طولاني اثر قرار گرفتند و در 6 نوبت تا 63 روز پس از تزريق مورد ارزيابي قرار گرفتند. پس از انجام تست اكتروتايد ابتدا دوز 30 ميلي گرمي سندوستاتين طولاني اثر در سه نوبت تزريق و فراواني ميانگين هورمون رشد كمتر از 5 ميكرو گرم در ليتر در نوبت هاي اول و سوم تزريق مقايسه شد. سپس مدت زمان تاثير دارو (با ملاك هورمون رشد مساوي يا كمتر از 5 ميكرو گرم در ليتر) بررسي شد. در سه بيمار ميزان و مدت تاثير دوز 40 ميلي گرمي دارو با دوز 30 ميلي گرمي آن مقايسه شد.
يافته ها: رابطه اي بين ميزان پاسخ به اكتروتايد كوتاه اثر در تست اكتروتايد، با پاسخ به سندوستاتين طولاني اثر يافت نشد. فراواني هورمون رشد مساوي يا كمتر از 5 ميكرو گرم در ليتر پس از نوبت سوم تزريق بيش از نوبت اول تزريق بود ((P<0.01. مدت زمان تاثير دارو در بيماراني كه به درمان پاسخ داده بودند حداقل تا 42 روز پس از درمان ادامه يافت.
نتيجه گيري و توصيه ها: تست اكتروتايد (با روش تزريق يك دوز منفرد) آزمون مناسبي جهت پيش گويي پاسخ بيمار به درمان نيست. جهت تعيين حداكثر پاسخ دهي بيمار به دارو بهتر است بررسي هورمون رشد پس از تزريقات مكرر دارو انجام شود. بهتر است فواصل بين تزريقات دارو در هر بيمار به طور انفرادي تعيين شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 183
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی