برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  62 , شماره  7 ; از صفحه 598 تا صفحه 604 .
 
عنوان مقاله: 

آنالومي هاي عروق كرونر در تترالوژي فالوت بيمارستان شهيد رجايي، 78-1375

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: آنومالي هاي شريان كرونري همراه با تترالوژي فالوت (TOF) هم بر زمان عمل جراحي و هم بر نتيجه آن تاثير گذار است و بنابراين، تشخيص پيش از عمل اين ناهنجاري ها از اهميت زيادي برخوردار مي باشد.
مواد و روشها: با هدف ارزيابي انسيدانس آنومالي هاي شريان
كرونري در TOF، تعداد 369 بيمار مراجعه كننده به بيمارستان قلب شهيد رجايي (با ميانگين سني 4.8 7.8± سال) را در فاصله سال هاي 1375 تا 1378 در قالب يك مطالعه گذشته نگر بررسي نموده ايم. كليه تشخيص ها براساس شواهد اكوكارديوگرافي، كاتتريزاسيون و جراحي به دست آمده است. يافته ها: انسيدانس ناهنجاري شريان كرونري در نمونه حاضر 6.8% (25 از 369) بود كه اكوكارديوگرافي 80% اين ناهنجاريها را نشان داده بود. شايع ترين آنومالي هاي آناتوميك مشاهده شده عبارت بودند از: يك branch large conus در 13 مورد (3.5%)؛ شريان كرونري منفرد single coronary artery در 6 مورد 1.6% ، جدا شدن LAD از شريان كرونري اصلي راست RCA در 6 مورد (1.6%) و بالاخره enlargement of RCA در 1 مورد (0.3%) بين دو گروه بيماران با و بدون آنومالي شريان كرونري، اختلاف معني داري در سن زمان تشخيص TOF و ميزان آنوماليهاي قلبي همراه ديده نشد. ما در اين مطالعه شيوع قابل توجهي از آنومالي شريان كرونري را در نمونه اي از بيماران TOF ايراني نشان داديم.
نتيجه گيري و توصيه ها: با توجه به اهميت اين
آنومالي ها از ديدگاه جراحي و تاثير آن ها بر مورتاليته و موربيديته بيماران TOF، اين نتايج ما را بر آن مي دارد تا تشخيص اين ناهنجاري ها را با استفاده از روش هاي تشخيصي حساس تر به انجام رسانيم.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 169
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی