برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  62 , شماره  7 ; از صفحه 591 تا صفحه 597 .
 
عنوان مقاله: 

نحوه برخورد با بيماران مبتلا به ندول منفرد تيروئيد بيمارستان امام،‌ 76-1371

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه:حدود 4% افراد از لحاظ كلينيكي مبتلا به ندول منفرد تيروئيد مي باشند كه نزديك 20%  آنها بدخيم و مابقي خوش خيم هستند. تا دو دهه پيش به منظور اطمينان از درمان مناسب در اين بيماران بعد اطمينان از سرد بودن آن (به كمك اسكن تيروئيد) و كيستيك نبودن آن (به كمك سونوگرافي) در همه موارد ندول منفرد سرد، اقدام به عمل جراحي مي نمودند . مطالعه موجود تلاشي است به منظور شناسايي بيشتر و دقيق تر مواردي كه در FNA با تشخيص F.L  توصيه به عمل جراحي مي شوند و يافتن راهي كه ندول منفرد واقعي را بتوانيم در اين گروه تشخيص دهيم.
مواد و روشها: در اين مطالعه در مجموع 400 بيمار به طور
گذشته نگر توصيفي مورد مطالعه قرار گرفته اند كه از سال 76-1371با تشخيص اوليه ندول منفرد در بيمارستان امام تهران تحت عمل جراحي قرار گرفته بودند.
يافته ها و
نتيجه گيري و توصيه ها: از بين 198 بيماري كه داراي ندولهاي متعدد خوش خيم بودند و به اشتباه به عنوان ندول منفرد عمل شده بودند تنها 18% به طور كافي عمل شده بودند يعني ساب توتال تيروئيدكتومي گرديده بودند ولي در 82% بقيه فقط به لوبكتومي - ايسمكتومي اكتفا شده بود. شناسايي ندول منفرد تيروئيد با لمس، عملا با نزديك به 50%  Fals positivهمراه بوده است. ونوگرافي با رزونانس بالا از جمله راه هاي مناسب شناسايي ندول هاي متعدد با ابعاد كوچك در بستر تيروئيد مي باشد و بعد شناسايي ندول منفرد واقعي كاربرد  FNAمي تواند موجب كاهش بيشتر موارد جراحي غير ضروري در حد 2 به 1 شود.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 537
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی