برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  62 , شماره  7 ; از صفحه 580 تا صفحه 584 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه اثر سفترياكسون و ناليديكسيك اسيد در درمان شيگلوز بيمارستان كودكان بهرامي-1381

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه:شيگلوز، يكي از بيماريهاي شايع دوران كودكي است و عليرغم خود محدود شوندگي و درمان نسبتا آسان، گاه بسيار خطرناك بوده و حتي كشنده مي باشد. در حال حاضر سفترياكسون و ناليديكسيك اسيد دو دارويي است كه براي درمان شيگلوز در كودكان بيشتر استفاده مي شود.
مواد و روشها: در اين مطالعه براي مقايسه اثرات درماني اين دو دارو بر روي
بيماري مزبور، تعداد 110 كودك (بين 6 تا 12 سال) مبتلا به شيگلوز حاد بستري در بيمارستان كودكان بهرامي براساس روش آماري balanced radndomization  در دو گروه A ,B تقسيم شدند. گروه A (58.8%)  بيماران تحت درمان با سفترياكسيون وريدي با دوز 50mg/kg به صورت دوز واحد روزانه به مدت دو روز و گروه B تحت درمان با ناليديكسيك اسيد خوراكي با دوز 55mg/kg/day در چهار دوز منقسم به مدت پنج روز قرار گرفت و اين دو گروه از نظر مدت قطع تب، مدت بهبودي اسهال، مدت بستري در بيمارستان و بروز عوارض ناشي از بيماري و نيز زمان منفي شدن كشت مدفوع مقايسه شدند.
يافته ها: در آناليز به
عمل آمده مشخص شد كه دو گروه درماني A,B از نظر زمان قطع تب (p=0.26)  و زمان بهبودي اسهال  (P=0.85)،‌ طول مدت بستري (P=0.91) و ميزان منفي شدن كشت مدفوع (P=0.64) و ميزان بروز عوارض (P>0.05) اختلاف آماري معني داري با هم ندارند.
نتيجه گيري و
توصيه ها: با توجه به يافته هاي اين مطالعه كه نشان دهنده عدم وجود اختلاف آماري معني دار در اثرات درماني دو داروي سفترياكسون و ناليديكسيك اسيد مي باشد، توصيه مي شود در درمان كودكان مبتلا به شيگلوز حتي الامكان از ناليديكسيك اسيد استفاده شود و سفترياكسون فقط براي بيماران با بيماري وخيم و بدحال نگهداشته شود تا بدين وسيله از مصرف نابجا و بيش از حد داروي ارزشمندي چون سفترياكسون و ايجاد سوش هاي مقاوم به آن جلوگيري به عمل آيد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 760
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی