برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  62 , شماره  7 ; از صفحه 572 تا صفحه 579 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي سونوگرافيك و درجه بندي شاخص طحالي در بيماري هاي مختلف بيمارستان امام،‌81-1379

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

بزرگي طحال يك يافته شايع در بيماريهاي مختلف نظير بيماريهاي كبدي،‌ خوني، متابوليك و التهابات سيستميك ميباشد. هدف از اين مطالعه ارزيابي ميزان بزرگي طحال براساس درجه بندي اندكس طحالي در بيماريهاي مختلف و مقايسه آنها با هم و نيز با افراد سالم شاهد مي باشد.
مواد و روشها: شدت بزرگي طحال براساس اندكس طحال
(SI: Splenic Index) كه حاصلضرب بزرگترين طول در بزرگترين عرض طحال در بزرگترين مقطع كرونال مي باشد و يك روش شناخته شده سريع و آسان مي باشد درجه بندي شده است. در اين مقاله در يك مطالعه توصيفي با سونوگرافي به ارزيابي اندكس طحالي بر روي 640 بيمار و 200 فرد سالم در بخش هاي راديولوژي بيمارستان امام خميني (ره) بين سال هاي 79 تا 81 پرداخته ايم.
يافته ها و نتيجه گيري: بزرگي طحال در درصد بالايي از بيماران با بيماريهاي
مختلف ديده شد گر چه در بسياري از موارد طحال قابل لمس نبوده است. با درجه بندي اندكس طحالي و توزيع اختصاصي آن در بيماري هاي مختلف و مقايسه با افراد سالم مي توانيم به تفكيك و دسته بندي گروه هاي مختلف بيماري كمك كنيم ضمن آنكه از آن براي تعيين شدت بيماري ميزان تاثير درمان و يا تعيين نوع درمان نيز ميتوان بهره برد. به علاوه در اين مطالعه و مقايسه آن با مطالعات ساير كشورها نتيجه گرفته شده است كه اندكس طحال در افراد سالم ايراني به طور نسبي در درجه بالاتري قرار دارد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 106
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی