4 SID.ir | بررسي‌ ميزان‌ فشار خون‌ در كودكان‌ دبستاني‌ 11-7 ساله‌ شهر تهران‌ در سال‌ 1381
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي‌ ميزان‌ فشار خون‌ در كودكان‌ دبستاني‌ 11-7 ساله‌ شهر تهران‌ در سال‌ 1381

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: پر فشاري خون بالا در كودكان و بالغين به عنوان يك عامل خطر مهم در ايجاد بيماري هاي قلبي عروقي و كليوي محسوب مي شود. با توجه به عدم وجود نورموگرام طبيعي فشار خون در كودكان شهر تهران و به منظور تعيين وضعيت فشار خون در كودكان 11-7 ساله و هم چنين تعيين همبستگي سن، جنس، قد و وزن با فشار خون، اين تحقيق در پاييز سال 1381 انجام گرفت.
مواد و روش ها: اين تحقيق به روش توصيفي مقطعي بر روي 1061 كودك دختر و پسر در پنج منطقه تهران (جنوب، شمال، غرب، شرق و مركز) انجام شد. قد و وزن اندازه گيري و سپس فشار خون سيستوليك و دياستوليك به روش استاندارد تعيين شد. سپس جدول صدك هاي 50، 75، 90 و 95 فشار خون تنظيم شد. براي تجزيه و تحليل داده ها از آزمون هاي كاي دو و تي و براي آزمون هاي همبستگي از آزمون چوپروف استفاده شد.
يافته ها: طبق نتايج به دست آمده فشار خون سيستوليك و دياستوليك با افزايش قد و وزن افزايش مي يابند. هم چنين، در صدك 90 و 95 فشار خون سيستوليك در سن 7 و 8 سالگي در دختران و پسران برابر بوده و در سن 9، 10 و 11 سالگي در دخترها بيشتر از پسرها مي باشد. در صدك 90 و 95 فشار خون دياستوليك در سن 7، 8 و 9 سالگي در دختران و پسران برابر و در سن 10 و 11 سالگي دختران فشار خون دياستوليك بالاتري نسبت به پسران دارند. هم چنين در مقايسه با صدك فشار خون نرمال در كودكان امريكايي دختران و پسران تهراني، فشار خون سيستوليك و دياستوليك پايين تري دارند.
نتيجه گيري و توصيه ها: نتايج نشان داد كه بين نورموگرام فشار خون كودكان تهراني نسبت به كودكان آمريكايي تفاوت وجود دارد، از اين رو توصيه مي شود در هر جامعه اي از نورموگرام استاندارد فشار خون خاص آن جمعيت استفاده شود. ادامه بررسي ها با تعداد نمونه بيشتر مي بايست مورد توجه قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 186
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی