برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  62 , شماره  6 ; از صفحه 500 تا صفحه 508 .
 
عنوان مقاله: 

نقش پارتيكلهاي پنبه و اليافت مصنوعي، بر درصد FEV1 و FEV1/FVC در كارگران صنايع نساجي يزد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: يكي از شايعترين علل بيماريهاي انسدادي ريه، بيماريهاي ريوي ناشي از عوامل شغلي و محيطي مي‌باشند. با توجه به وجود بيش از ده هزار كارگر شاغل در صنايع نساجي استان يزد و بالا بودن شيوع بيماري Byssinosis و صدمات جبران ناپذير ريوي و ضررهاي اقتصادي متعاقب آن، اين تحقيق با هدف بررسي نقش پارتيكل هاي هواي موجود در محل كار كارگران صنايع نساجي در عملكرد ريوي با در نظر گرفتن فاكتورهاي سابقه كار و مصرف سيگار انجام شد.
مواد و روش‌ها: اين مطالعه به روش
Cross sectional بر روي473  کارگر كارخانه نساجي سعادت نساجان، يزدباف و افشار يزد در سال 1380 به صورت خوشه‌اي انجام گرفت و متغيرهاي سابقه كار، ميزان پارتيكل (با دستگاهDesage GS 312 ) ميزان  FEV1،%FEV1/ FVC  با دستگاهFukda 100 ، سابقه مصرف سيگار، سابقه كار و سابقه احساس تنگي نفس و سرفه بررسي شدند. براي تجزيه و تحليل داده‌ها از مفاهيم آمار توصيفي، T-Test و آناليز رگرسيون چندگانه استفاده شد.
يافته ها: شيوع Byssinosis براساس شرح حال، 11% بود. در بررسي رابطه متغيرهاي ميزان پارتيكل، مصرف سيگار و سابقه كار با FEV1 ، FEV1/FVC در افراد با سابقه تنگي نفس با سرفه و بدون اين سابقه اختلاف معني داري نداشت، عدم اختلاف معني دار عملکرد ريوي بين کارگران بر حسب سابقه تنگي نفس را مي توان به  Prevarication Biasو يا تستهاي مثبت و منفي کاذب نسبت داد.
نتيجه گيري و توصيه ها: عليرغم اختلاف غلظت پارتيکل ها در سالنهاي مختلف ريسندگي، حلاجي و بافندگي، ارتباط آن با عملکرد ريوي در اين تحقيق معني دار نبود که از علل آن مي توان شکل و نوع و اندازه پارتيکل، نوع اندوتيکسين موجود در ذرات، پخته يا ناپخته بودن مواد نساجي، ميزان رطوبت موجود در هر سالن و نوع و ميزان فعاليت افراد در سالنها (اختلاف الگوي تنفسي) را برشمرد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 83
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی