برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  62 , شماره  6 ; از صفحه 490 تا صفحه 499 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير تحريك الكتريكي انزال روي كميت و كيفيت مايع مني و اسپرم مردان ضايعه نخاعي در مقايسه با مردان سالم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: تحقيق زير، جهت بررسي و مقايسه تاثير تحريك الكتريكي انزال روي كميت و كيفيت اسپرم و مايع مني در مرداني كه دچار ضايعه نخاعي شده اند با مردان سالم بارور انجام شده است.
مواد و روشها: 89 مرد ضايعه نخاعي و 49 مرد سالم بارور با چهار روش؛ خود
انزالي، مقاربت، تخليه اسپرم از مجاري اپي ديديم و انزال با تحريك الكتريكي مورد نمونه گيري قرار گرفتند. نمونه انزال با پروتكل سازمان بهداشت جهاني WHO مورد بررسي به صورت يك مطالعه گذشته نگر بر روي پارامترهاي اسپرم و مايع مني قرار گرفت. پس از تخمك گيري از همسرانشان و تلقيح اسپرم به تخمك با روش ريز تزريقي، ميزان باروري تخمك متافاز دوم و تقسيم سلولي و تشكيل جنين مورد محاسبه قرار گرفت.
يافته ها
: نتايج حاكي از كاهش كميت و كيفيت اسپرم و مايع مني در بيماران ضايعه نخاعي نسبت به گروه سالم بارور به طور معني دار بود (P<0.001). تغييرات در مايع مني با افزايش PH و غلظت بود و به طور معني دار (P<0.001) لكوسيتوز در مايع مني افزايش يافته بود. بررسي تحريك الكتريكي انزال به طور مشخص با معادلات رگرسيون نشان داد كه كاهش در حركت اسپرم به ميزان 10 درصد، زنده بودن اسپرم به ميزان 15 درصد، و حركت اسپرم پس از شستشو و تعداد شكل طبيعي آن به ميزان 10 درصد نسبت به گروه سالم (P<0.001)  كم شده است. باروري تخمك در گروه ضايعه نخاعي به 60 درصد رسيده بود، حال آنكه در افراد سالم به ميزان 71.7 درصد بود كه اختلاف معني دار نشان مي داد ولي در مقايسه تشكيل جنين و تقسيم سلولي پس از باروري تخمك اختلاف معني دار نبود (P<0.133).
نتيجه گيري و توصيه ها: اختلال در عملكرد اسپرم با نوع تحريك الكتريكي انزال در كاهش حركت - زنده بودن - شكل طبيعي اسپرم و تعداد اسپرم پس از شستشو به طور معني دار همبستگي و ارتباط دارد. اين روش نمونه گيري بر روي باروري تخمك در افراد ضايعه نخاعي تاثير گذارده و عليرغم تلقيح داخل سلولي اسپرم، كاهش در باروري تخمك را نشان مي دهد و كاربري اين روش را در نمونه گيري زير سوال مي برد، لذا پيشنهاد مي گردد نمونه گيري در اين گروه از بيماران از روشهايي كه نزديك به انزال طبيعي است صورت گيرد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سلسبیلی، ن.، و اکبری، ف.، و ضیایی، ا.، و طاهری، م.، و جلایی، ش. (1383). تاثیر تحریک الکتریکی انزال روی کمیت و کیفیت مایع منی و اسپرم مردان ضایعه نخاعی در مقایسه با مردان سالم. مجله دانشکده پزشکی, 62(6), 490-499. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6733Vancouver : کپی

سلسبیلی ناصر، اکبری فیروزه، ضیایی امیرمحسن، طاهری مینو، جلایی شهره. تاثیر تحریک الکتریکی انزال روی کمیت و کیفیت مایع منی و اسپرم مردان ضایعه نخاعی در مقایسه با مردان سالم. مجله دانشکده پزشکی. 1383 [cited 2021September26];62(6):490-499. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6733IEEE : کپی

سلسبیلی، ن.، اکبری، ف.، ضیایی، ا.، طاهری، م.، جلایی، ش.، 1383. تاثیر تحریک الکتریکی انزال روی کمیت و کیفیت مایع منی و اسپرم مردان ضایعه نخاعی در مقایسه با مردان سالم. مجله دانشکده پزشکی, [online] 62(6), pp.490-499. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6733. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1031 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی