برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر قرص‌ ميزوپروستول‌ واژينال‌ در درمان‌ سقط‌ فراموش‌ شده و رابطه‌ آن با سن حاملگي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به تهاجمي بودن روش هاي استاندارد درمان سقط فراموش شده از طريق تخليه جراحي (كورتاژ مكشي) و مطرح شدن درمان هاي طبي در سال هاي اخير، مطالعه حاضر به منظور بررسي نتايج حاصل از درمان با ميزوپروستول واژينال و تعيين رابطه سن حاملگي با نتايج درماني حاصل از آن در بيماران با سقط فراموش شده مراجعه كننده به بيمارستان ميرزا كوچك خان شهر تهران در طي سال هاي 80ـ1379 انجام گرفت.
مواد و روش ها: در اين مطالعه شبه تجربي 60 بيمار مبتلا به‌ سقط‌ فراموش‌ شده‌ با روش نمونه گيري ساده انتخاب و در دو گروه‌ 30 تايي‌ با آمنوره‌ كمتر و مساوي‌ 13 هفته‌ و آمنوره‌ بيشتر از 13 هفته‌ قرار گرفتند. 200 ميكروگرم‌ ميزوپروستول واژينال در فورنيكس‌ خلفي‌ واژن هر يك از بيماران گذاشته‌ شده‌ و اين كار هر 4 ساعت‌ تا هنگام دفع‌ كامل‌ محصولات‌ حاملگي‌ ( تا 4 دوز) تكرار شد. اثرات‌ دارو و عوارض‌ جانبي‌ در بيماران‌ دو گروه‌ مورد‌ مقايسه‌ قرار گرفت. جهت بررسي داده ها از آزمون هاي آماري t  و كاي دو استفاده شد.
يافته‌ها: در 40 درصد كل بيماران‌ دفع‌ كامل‌ اتفاق‌ افتاد كه اين ميزان در گروهي‌ كه‌ آمنوره‌ كــوتاه تري‌ داشتند، 63 درصد و در گروه‌ با آمنوره طولاني‌تر 7/16 درصد بود (P<0.0001). خونريزي‌ زياد و نياز به‌ اكسي‌ توسين‌ جهت‌ كنترل‌ خونريزي‌ در گروه‌ با آمنوره طولاني‌تر، بيشتر بود (P<0.05). عوارض‌ ديگر شامل‌ تب‌، اسهال‌، تهوع‌، درد و نياز به‌ مسكن‌ و هم چنين متغيرهاي زمينه اي شامل ميانگين سن بيمار، تعداد قرص هاي مصرفي و ساعات صرف شده براي سقط در دو گروه‌ با هم‌ مشابه‌ بود. زنان با آمنوره‌ طولاني تر در سابقه خود، داراي تعداد بيشتري حاملگي و زايمان و جنين هاي بزرگتر در سونوگرافي بودند (P<0.05).
نتيجه‌ گيري و توصيه‌ها: ميزوپروستول‌ واژينال‌ مي تواند دردرمان‌ سقط‌ فراموش‌ شده‌ خصوصا در موارد آمنوره‌‌ كمتر از 13 هفته‌ موثر باشد. با توجه به هزينه‌ كمتر و غير تهاجمي بودن، اين‌ روش‌ به‌ عنوان‌ اولين‌ خط‌ درماني‌ در سقط هاي فراموش شده با آمنوره‌ كمتر از 13 هفته توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نیرومنش، ش.، و آزادبه، ن. (1381). اثر قرص‌ میزوپروستول‌ واژینال‌ در درمان‌ سقط‌ فراموش‌ شده و رابطه‌ آن با سن حاملگی . مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان (Journal of Advances in Medical and Biomedical Research), 10(41), 1-7. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6728



Vancouver : کپی

نیرومنش شیرین، آزادبه نگار. اثر قرص‌ میزوپروستول‌ واژینال‌ در درمان‌ سقط‌ فراموش‌ شده و رابطه‌ آن با سن حاملگی . مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان (Journal of Advances in Medical and Biomedical Research). 1381 [cited 2021September23];10(41):1-7. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6728



IEEE : کپی

نیرومنش، ش.، آزادبه، ن.، 1381. اثر قرص‌ میزوپروستول‌ واژینال‌ در درمان‌ سقط‌ فراموش‌ شده و رابطه‌ آن با سن حاملگی . مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان (Journal of Advances in Medical and Biomedical Research), [online] 10(41), pp.1-7. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6728.



 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 7319 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی