برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  62 , شماره  6 ; از صفحه 470 تا صفحه 474 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه نتيجه سه نوع سيمولاسيون لگن در مبتلايان به كانسرهاي سرويكس، ركتوم، پروستات و اندومتر در كاهش حجم روده باريك در معرض پرتو درماني بيمارستان امام – 1381

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: روده باريك از ارگان هاي حساس به راديوتراپي در بيماران مبتلا به كانسرهاي لگن است و به علت عوارض جدي حاصله از درمان، عامل عمده ايجاد محدوديت در اعمال دوزهاي درماني لازم براي اين بيماران مي باشد. پيداكردن مناسبترين تكنيك راديوتراپي براي بيماران مبتلا به كانسرهاي لگن با توجه به شرايط و امكانات موجود در مراكز درماني كشورمان، هدف اين بررسي را تشكيل مي دهد.
مواد و روش ها: 35 بيمار مبتلا به
كانسرهاي لگن، مراجعه كننده به بخش راديوتراپي انكولوژي بيمارستان امام خميني تهران كه انديكاسيون راديوتراپي تمام لگن را داشتند به ترتيب ورود انتخاب شدند و تمامي بيماران در 3 حالت مختلف زير با استفاده از سولفات باريم و گرافي روده باريك تحت سيمولاسيون لگن قرار گرفتند. 1- وضعيت Prone و مثانه پر 2- وضعيت Prone و مثانه پر + كيسه آب 3- وضعيت supine و مثانه خالي. سپس سطح روده باريك در معرض راديوتراپي در حالت هاي فوق محاسبه و با استفاده از روش آماري  Repeated measurement (Bonfroni) تحت مقايسه قرار گرفتند.
يافته ها: بيماراني كه در وضعيت
Prone و مثانه پر + كيسه آب تحت سيمولاسيون قرار گرفتند، ميانگين سطح روده باريك در معرض راديوتراپي 122.97 سانتيمتر مربع و در وضعيت مثانه پر و Prone، ۱۵۹.۴۸سانتيمتر مربع و در حالت Supine و مثانه خالي 215.48 سانتيمتر مربع بود. براساس اطلاعات به دست آمده سطح روده باريك در معرض راديوتراپي بيماران در وضعيت Prone و مثانه پر + كيسه آب در مقايسه با وضعيت Supine و مثانه خالي 57% بوده است.
نتيجه گيري و توصيه ها: با توجه به شرايط
و امكانات مراكز درماني درماني كشورمان، استفاده از كيسه آب و درمان در وضعيت Prone و مثانه پر، بيشترين اثر را در كاهش سطح روده باريك در معرض پرتودرماني در بيماران مبتلا به كانسرهاي لگن دارد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 107
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی