برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1381 , دوره  10 , شماره  41 ; از صفحه 15 تا صفحه 21 .
 
عنوان مقاله: 

اثر حفاظتي‌ اتانل‌ بر فلج‌ عضلاني‌ ناشي‌ از آتراكوريوم‌ در عضله‌ ‌دو بطني‌ گردني‌ جوجه‌

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه‌ به‌ عوارض‌ جانبي‌ شل‌ كننده‌هاي‌ عضلاني‌ به ويژه داروهاي‌ غيردپلاريزان‌، اين‌ مطالعه‌ به‌ بررسي‌ اثرحفاظتي‌ اتانل‌ بر فلج‌ عضلاني‌ ناشي‌ از آتراكوريوم‌ در‌ عضله‌ ايزوله‌ دوبطني‌ گردني جوجه‌ مي‌پردازد.
مواد و روش ها: اين‌ مطالعه‌ به صورت‌ تجربي‌ از نوع‌ آزمايشگاهي‌ در دو گروه‌ 6 تايي‌ عضله‌ جدا شده‌ گردني‌ جوجه‌ انجام ‌شد‌. پس از نصب عضله در ارگان بس (حمام عضو) حاوي محلول فيزيولوژيك تيرود همراه با اكسيژن و با درجه حرارت 37 درجه، به‌ گروه‌ اول‌ آتراكوريوم‌ و به‌ گروه‌ دوم‌ آتراكوريوم‌ به علاوه‌ اتانل‌ اضافه‌ شد. سپس درصد فلج‌ عضلاني‌ و طول‌ مدت فلج در دو گروه‌ ثبت‌ شد. اطلاعات، با آزمون‌ t مورد تجزيه‌ و تحليل‌ قرار گرفت‌.
يافته ها‌: درصد فلج‌ عضلاني‌ ناشي‌ از آتراكوريوم‌ در حضور اتانل‌ در عضله‌ دو بطني‌ گردني‌ جوجه‌ كاهش‌ نشان داد و طول‌ مدت فلج‌ در نمونه‌هايي‌ كه‌ آتراكوريوم‌ در حضور اتانل‌ در آن ها مورد استفاده‌ قرار گرفته بود، كمتر از نمونه‌ هايي‌ بود كه‌ از آتراكوريوم‌ به‌ تنهايي‌استفاده‌ شده بود (P<0.01).
نتيجه‌ گيري‌ و توصيه ها: اتانل‌ با اثر
احتمالي پيش‌ سيناپسي‌ از طريق‌ افزايش‌ ترشح‌ انتقال دهنده هاي پيام عصبي و يا پس‌سيناپسي با خاصيت‌ دپولاريزان‌ و كاهش‌ آستانه‌ تحريك‌ پذيري‌ مي تواند سبب‌ بروز اثر حفاظتي‌ در حضور آتراكوريوم‌ شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 102
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی