برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  62 , شماره  5 ; از صفحه 384 تا صفحه 388 .
 
عنوان مقاله: 

اثر درماني آلندرونات، كلسيم و ويتامين D در اوستئوپورز و استئوپني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

استئوپروزيس شايع ترين بيماري استخواني و عامل عمده افزايش مرگ و مير و ناتواني در افراد مسن مي باشد. درمانهاي دارويي و غير دارويي زيادي براي جلوگيري از دست رفتن پيشرونده استخوانها و درمان كاهش تراكم استخواني با ممانعت از تحليل استخوان و يا افزايش توليد استخوان در زنان يائسه و افراد مسن پيشنهاد شده است. هر چند درمان تكدارويي ترجيح داده مي شود اما در بسياري از مطالعات درمان تركيبي پيشنهاد مي شود. در اين مطالعه اثر درمان الندرونات همراه با كلسيم و ويتامين D مورد بررسي قرار گرفته است.
مواد و روشها: درمان تركيبي با آلندرونات، كلسيم و ويتامين
Dهمراه با ورزش منظم در 47 بيمار مبتلا به عوارض استئوپورز تجويز شد. ميزان BMD (Bone Mineral Density) و نيز T-Score در قبل و بعد از درمان در تمامي بيماران سنجيده گرديد.
يافته ها: بعد از مدت 1.28
12.7± ماه درمان BMD در ناحيه هاي لگن و ستون فقرات به ترتيب 4.22 1.29± و 4.86± 2.6 درصد افزايش معني دار نشان داد و در مورد T-Score اين مقادير به ترتيب 0.36 0.84± و 0.3 0.125± افزايش معني دار نشان داد.
بحث:‌اين مطالعه
موثر بودن درمان آلندرونات همراه با كلسيم و ويتامين D دردرمان استئوپورز، استئوپني را تاييد مي كند و در صورتي كه شرايط اقتصادي و پزشكي بيمار اجازه دهد مي تواند به عنوان درمان بيماران به كار رود.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 182
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی