5 SID.ir | وضعيت ارگونوميكي كارگران كارخانه‌ پارس سوييچ با روش تجزيه و تحليل وضعيت ‌هاي بدني به هنگام كار، زنجان 1380
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

وضعيت ارگونوميكي كارگران كارخانه‌ پارس سوييچ با روش تجزيه و تحليل وضعيت ‌هاي بدني به هنگام كار، زنجان 1380

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: بيماري هاي اسكلتي ـ عضلاني يكي از مشكلات بهداشت شغلي است كه ناشي از وضعيت هاي بدني نامناسب كاري است و باعث افزايش تعداد غيبت از كار به علت بيماري و بازنشستگي زودتر از موعد مي شود. يكي از روش هاي كاربردي براي آناليز وضعيت‌هاي بدني نامناسب كاري، روش تجزيه و تحليل وضعيت‌هاي بدني هنگام كار (OWAS) است. مطالعه حاضر به منظور بررسي وضعيت ارگونوميك كارگران شاغل در كارگاه‌هاي مونتاژ و توليد كارخانه پارس سوييچ زنجان در بهار سال 1380 انجام گرفت.
مواد و روش ها: به منظور انجام اين مطالعه توصيفي تمام پست‌‌هاي كاري موجود در دو كارگاه توليد و مونتاژ كارخانه پارس سوييچ كه شامل 14 پست كاري بودند، به عنوان نمونه انتخاب شدند و با استفاده از روش OWAS كه از اعتبار و پايايي بالايي برخوردار است، مورد بررسي قرار گرفتند. مشاهدات در طول يك هفته انجام شد در مجموع 886 پوسچر ثبت و پس از پايان مشاهدات داده‌هاي جمع آوري شده با استفاده از نرم افزار OWAS تجزيه و تحليل شده و نتايج آن در مورد هر شغل به دست آمد. يافته‌ها: نتايج بررسي نشان داد كه پست كاري دمونتاژ مكانيزم فرمان كليد‌هاي قطع جريان فشار متوسط نيمه روغني (HL) با 7/67 درصد بالاترين ميزان پوسچرهاي نامناسب كاري را به خود اختصاص مي‌دهد. هم چنين بررسي فازهاي كاري مشاغل در كارگاه مونتاژ نشان داد كه 7/3 درصد از كل پوسچرهاي نامناسب در فاز كاري باز و بسته كردن پيچ‌ها قرار دارد.
نتيجه گيري و توصيه ها: ايستاده بودن كارگر در پست هاي كاري مورد بررسي، مهم ترين مشكل ارگونوميك در اين مشاغل است. انجام مطالعات بعدي در زمينه راه كارهاي حذف پوسچرهاي نامناسب كاري توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 194
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی