برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1383 , دوره  22 , شماره  2 ; از صفحه 80 تا صفحه 84 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي نحوه درمان حمله حاد آسم در بيماران مراجعه كننده به درمانگاه اورژانس بيمارستان امام خميني در سال 1378

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

بيماري آسم به عنوان يكي از شايع ترين اورژانس‌هاي تنفسي در كار باليني از اوليت‌هاي تحقيق در كشورمان مي‌باشد. يكي از مهمترين مباحث در اين بيماري نحوه اداره كردن حمله حاد آسم است. به نظر مي ‌رسد در بسياري از مراكز اورژانس ما اشكالاتي در ارزيابي شدت حمله آسم و نحوه درمان آن وجود دارد.
به اين منظور در يك مطالعه case series بر روي 90 بيمار با حمله حاد آسم در اورژانس بيمارستان امام خميني در سال 1378، روش ارزيابي شدت حمله، نحوه درمان دارويي (شامل نوع، مقدار و راه تجويز دارو و همچنين ترتيب تجويز داروها). روش ارزيابي اثر بخشي داروها و عوامل موثر در تصميم به ترخيص بيمار مورد بررسي قرار گرفتند.
در ارزيابي شدت حمله و ميزان اثر بخشي داروها و تصميم به ترخيص، اساسا از پيك فلومتر استفاده نشده بود. دوز تجويز شده سالبوتامول در اكثر موارد كم بوده و با وجودي كه تمامي بيماران با MDI درمان شدند و نه با نبولايزر، spacer  در هيچ موردي به كار گرفته نشده بود. همچنين از پالس اكسي متر استفاده نشده و ترتيب تجويز داروها نيز مطابق الگوريتم مشخصي نبوده است.
در مجموع به نظر مي‌رسد كه با ارايه راهكارهاي ساده و همچنين وسايل ارزان و در دسترسي چون spacer و پيك فلومتر تا حد بسيار زيادي مشكلات فوق قابل حل خواهد بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 455
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی