برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1382 , دوره  21 , شماره  1 ; از صفحه 44 تا صفحه 50 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه تاثير ژلاتين ماتريكس استخواني و پيوند خودي در ترميم نقص‌هاي استخواني خرگوش

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

استفاده از پيوندهاي استخواني روش معمول جراحان براي جبران نقايص استخواني بيماران مي‌باشد. مشكلات خاص تهيه و استفاده از پيوند باعث شده است كه محققين همواره دنبال ماده جايگزين مناسبي باشند كه از آن جمله مي‌توان از ژلاتين ماتريكس استخوان (BMG) نام برد. با توجه به اهميت موضوع و نياز جامعه بهداشتي درماني كشور اين تحقيق به منظور مقايسه تاثيرات BMG و پيوند خودي در ترميم نقايص استخواني در فك بالاي خرگوش انجام گرفت.
تحقيق به روش تجربي و متقاطع صورت گرفت. همچنين براي جمع آوري داده‌ها از روش مشاهده ميكروسكوپي و تكميل پرسش نامه استفاده شد BMG از خرگوش‌هاي نژاد نيوزيلندي سفيد به روش اوريست تهيه شد و پيوندها هم از لگن چپ خرگوش‌ها برداشته شدند. گرافت‌ها در ماگزيلاي راست و BMG تهيه شده در ماگزيلاي چپ خرگوش‌ها كار گذاشته شدند و بعد از آن سرعت و ميزان ترميم در دو گروه در روزهاي 7، 14، 24 و 60 از نظر نوع استخوان ساخت شده، تشكيل غضروف در محل، در صد استخوان ساخته شده، نوع و درجه التهاب مورد بررسي قرار گرفت.
يافته‌هاي تحقيق نشان داد كه در هر دو گروه پيوند خودي و BMG التهاب طي دوره‌هاي 7، 14، 24 و 60 روزه روند نزولي داشته و درجه آن در نمونه ‌ها بتدريج كم شده بود. همچنين تشكيل استخوان با زمان در هر دو گروه بيشتر شده بود و در صد استخوان ساخته شده در هر دو گروه در دوره‌هاي موردنظر مشابه بود كه نشان مي‌داد BMG حداقل مانند پيوند خودي مي‌تواند در ترميم نقايص استخواني موثر باشد. 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 111
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی