برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

گزارش يک مورد فلج دوره اي هيپوكالميک از نوع اسپوراديک همراه با برادي كاردي سينوسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کرمان، بلوار جمهوری اسلامی، بیمارستان شفا، بخش قلب و عروق
 
چکیده: 

مقدمه: فلج دوره اي شامل يك گروه از بيماري هاي نادر است كه باعث حملات موقت، ضعف و يا فلج عضلاني مي گردد. فلج دوره اي هيپوكالميك معمولا ارثي و از نوع آتوزوم غالب با قدرت نفوذ بيشتر در مردهاست. گاهي فلج دوره اي هيپوكالميك ممكن است نسبت به بيماري هاي ديگر از قبيل پركاري تيروئيد، پركاري پاراتيروئيد، مسموميت با برخي داروها و اختلالاتي كه باعث از دست دادن پتاسيم مي شود، ثانويه باشد. نوع اسپوراديك آن نادر است و به ويژه در مردها بروز مي كند.
معرفي بيمار: مورد گزارش فلج دوره اي
هيپوكالميك از نوع اسپوراديك است كه در يك مرد 34 ساله در سال 1379 رخ داده است. در بررسي انجام شده، سطح سرمي پتاسيم برابر 1.98 ميلي اكي والان در ليتر بود؛ نوار قلب بيمار علاوه بر تغييرات قطعهST ، موج T منفي داشت و پيدايش موج U كه مورد انتظار است، در آن ديده مي شد. همچنين براديكاردي سينوسي با فركانس 45 در دقيقه داشت كه در اين بيماري نادر گزارش شده است. ساير آزمايش ها در اين بيمار طبيعي بود. با استفاده از 6 گرم قرص كلرور پتاسيم همزمان با از بين رفتن فلج دوره اي، تغييرات نوار قلب و به ويژه برادي كاردي بيمار بهبود يافت.
بحث: بنابراين در
فلج دوره اي هيپوكالميك آريتمي قلبي مي تواند به صورت برادي كاردي سينوسي باشد كه با تجويز پتاسيم خوراكي اصلاح مي گردد. توصيه مي شود كليه اين بيماران در مدت بستري از نظر ريتم قلبي پايش شوند و نوار قلب به صورت سريال گرفته شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 134
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی