برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ميزان‌ مرگ و مير استان كرمانشاه در سال 1379

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کرمانشاه، باغ ابریشم، دانشکده پزشکی، گروه پزشکی اجتماعی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: از آنجا كه داده هاي مرگ و مير، نقطه شروع بسياري از بررسي هاي اپيدميولوژيك و مهم ترين آمار مورد لزوم مقامات بهداشتي را تشكيل مي دهند. اين بررسي به منظور تعيين ميزان مرگ و مير استان در سال 1379 انجام شد.
مواد و روش ها
:در اين مطالعه توصيفي آمار مرگ و مير مناطق روستايي از طريق مركز بهداشت شهرستان و آمار مناطق شهري از گورستان باغ فردوس و در ساير شهرستان هاي استان از طريق شبكه هاي بهداشت و درمان با تكميل فرم كشوري مرگ و مير مشتمل بر 17 علت مرگ، به طور ماهيانه جمع آوري شد. آمار مربوط به گورستان هاي اهل تسنن و ساير اقليت هاي ديني جمع آوري نگرديده است. فرم هاي ارسالي در واحد آمار توسط كارشناسان اين واحد كنترل، كدبندي و موارد تكراري حذف گرديد. براي محاسبه ميزان ها، آمار جمعيت مورد نياز از معاونت بهداشتي استان اخذ و داده هاي جمع آوري شده با استفاده از آمار توصيفي ارايه گرديد.
يافته ها: جمعا 9234 مورد مرگ در طول
سال 79 در استان رخ داده بود ( %41.3 زن و 58.5% مرد). ميزان مرگ و مير خام 5.06 در هزار نفر جمعيت و ميانگين سن هنگام فوت 30 ±50 سال بود.  67.8% مرگ در مناطق شهري و 32.2% در مناطق روستايي اتفاق افتاده بود. پنج علت شايع مرگ در استان به ترتيب بيماري هاي دستگاه گردش خون 1.8) در هزار نفر)، سوانح و مسموميت و خودكشي (0.76 در هزار نفر)، علايم و حالات بد تعريف شده (0.72 در هزار نفر)، سرطان ها (0.45 در هزار نفر) و بيماري هاي قبل از زايمان (0.41) گزارش شد.
بحث: ميزان مرگ و مير خام استان از ميزان كشوري
آن بيشتر است. ميزان مرگ و مير ناشي از پنج علت شايع مرگ در استان از ميزان هاي كشوري آن ها بيشتر است. مطالعات بيشتر براي روشن شدن علت بالا بودن اين ميزان ها در استان، به ويژه بيماري هاي دستگاه گردش خون پيشنهاد مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 468
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی