برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

سيماي اپيدميولوژيك مالاريا در استان همدان در بيست سال اخير (79-1359)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* همدان، خیابان شهید فهمیده، روبروی بوستان مردم، دانشکده پزشکی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: مالاريا يكي از بيماري ‌هاي بومي ايران است. اين بيماري در بيشتر مناطق به ‌جز سه استان جنوب شرقي كشور تحت كنترل است، ولي به ‌دليل شرايط خاص منطقه ‌اي امكان بروز آن در بيشتر مناطق كشور وجود دارد؛ از اين رو پايش و مراقبت از موارد تك ‌‌گير و بررسي دقيق اپيدميولوژيك اين موارد براي اتخاذ راهكارهاي مناسب كنترل در هر منطقه ضروري است.
مواد و روش ‌ها: اين مطالعه به روش توصيفي با استفاده
از داده هاي موجود انجام شد. به منظور بررسي اپيدميولوژيك مالاريا در طول سالهاي پس از انقلاب اسلامي تا سال 1379، كليه موارد ثبت شده مالاريا در استان همدان (506 مورد) بررسي شد. در اين مطالعه، پرونده بيماران از بايگاني مركز بهداشت استان اخذ گرديد و داده‌ ها وارد چك ‌ليست شد و سپس آناليز گرديد. مالاريا در زمره بيماريهايي است كه سيستم ثبت تقريبا ثابتي براي آن وجود دارد و كليه موارد كشف ‌شده و تشخيص داده شده در سراسر استان در مركز بهداشت ثبت مي ‌شود و مورد پي گيري قرار مي ‌گيرد؛ از اين رو بررسي پرونده هاي موجود در اين مركز مي ‌تواند گوياي وضعيت بيماري در كل استان باشد.
يافته‌ ها: طي مدت 20 سال اخير 506 مورد بيمار مبتلا به مالاريا در
استان همدان تشخيص داده شده است كه بطور متوسط 25.3 مورد در سال مي باشد. بالاترين ميزان بروز ساليانه در سال 1373(50 مورد) و كمترين آن در سال 1365(5 مورد) بوده است. 91.1% موارد مالارياي ويواكس، 7.7% فالسي پاروم و فقط يك مورد پلاسموديوم مالاريه و دو مورد نيز آلودگي توام گزارش شده است. از سال 1373 بروز مالاريا روند نزولي داشته، به ‌طوري كه در سال 1380 فقط 6 مورد مالاريا ثبت شده است. 62% موارد به ‌صورت انتقال از داخل كشور، 13.4% انتقال از خارج كشور و 2.96% موارد انتقال محلي بوده است. بالاترين شيوع سني در گروه 29-20 سال و 8.6% موارد در مردان بوده است. بيشترين ميزان در دو شهرستان همدان و نهاوند بروز كرده است.
بحث: از اين مطالعه
نتيجه مي‌ شود تا حدود 15 سال پس از انقلاب بروز مالاريا در همدان روند نسبتا ثابتي داشته‌ است و بيشتر مبتلايان را موارد وارده تشكيل داده است. از سال 73 بيماري رو به نزول گذاشته است و در حال حاضر در وضعيت استحكام مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 137
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی