برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تغييرات فشار خون شرياني در بيماران بالغي كه با القا بيهوشي عمومي تحت عمل جراحي قرار مي گيرند

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه اتاق عمل دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

هدف از اين پژوهش تعيين تغييرات فشار خون شرياني در بيماران بالغي كه با القا بيهوشي عمومي در يكي از بيمارستانهاي آموزشي دانشگاه علوم پزشكي ايران تحت عمل جراحي قرار مي گيرند، بود.
اين مطالعه از نوع توصيفي ـ تحليلي مقايسه اي سات كه در سال 1370 در يكي از بيمارستانهاي وابسته به دانشگاه علوم پزشكي ايران انجام شده است. در اين پژوهش فشار خون شرياني 40 نفر از بيماران بوسيله فشارسنج جيوه اي و گوشي پزشكي و مشاهده مستقيم در مراحل مورد نظر ثبت و ضبط گرديد و داده هاي مورد نظر با آزمون t زوج مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفتند.
نتايج حاصل حاكي از آن بوده اند كه ميانگين اختلافات فشار خون سيستوليك بيماران مورد پژوهش در مرحله قبل از القا بيهوشي 10، حين بيهوشي 62/18 و بلافاصله بعد از عمل و خارج نمودن لوله تراشه 11 مي باشد. همچنين ميانگين اختلافات فشار خون دياستوليك بيماران مورد نظر در همين مراحل در مقايسه با فشار خون آنان در بخش در مراحل فوق به ترتيب 25/3، 87/5،8.87، 6.62 است كه آزمون آماري معني دار بودن اين اختلافات را نشان مي دهد.
نتايج حاصل از تجزيه و تحليل آماري داده هاي كسب شده نشان دهنده وجود تغييرات فشار خون بيماران در كليه مراحل قبل و بعد از القا بيهوشي، حين عمل و بيهوشي بلافاصله بعد از عمل و خارج نمودن لوله تراشه مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 99
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی