برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي فراواني انواع سردرد در 300 مورد از بيماران مراجعه كننده به كلينيك تخصصي و بخش مغز و اعصاب بيمارستان سينا همدان در سال 1377

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بالینی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران
 
چکیده: 

سردرد به عنوان يك بيماري، روزانه تعداد زيادي از افراد را به مراكز درماني هدايت مي كند. بنابراين با شناخت علل ايجاد كننده آن مي توان برخورد صحيح تري با اين افراد داشت. بنحوي كه فرد بتواند به فعاليت روزمره خود ادامه دهد. هدف از اين پژوهش تعيين فراواني انواع سردرد در بيماران مراجعه كننده به كلينيك تخصصي و بخش مغز و اعصاب همدان در سال 1377 با توجه به خصوصيات سردرد و استفاده از آزمايشات تكميلي جهت رد يا تاييد تشخيص داده شده، بود.
در اين پژوهش كه يك مطالعه توصيفي - مقطعي بود. 300 نفر از بيماران با شكايت اصلي سردرد به طريق نمونه گيري آسان انتخاب شدند. پس از تهيه پرسشنامه، اطلاعات از طريق مصاحبه از بيمار گرفته شد و در آن ثبت گرديد. پرسشنامه بعنوان پرونده بيمار تلقي گشته و از كليه بيماران حداقل يك EEG, CT-Scan بعمل آمد و در صورت لزوم آزمايشهاي ديگر نيز انجام شد و نهايتا تشخيص گذاشته شد.
از موارد مطالعه 73% زن و 27% مرد بودند. متوسط سني حدود 36 سال و انحراف معيار منحني آن 16 سال بدست آمد. در مجموع شايعترين نوع سردرد، سردرد تنشي (33%) بود و پس از آن سردرد ميگرني قرار گرفت. حدود 16% سردردها بعلل مختلف ارگانيك بود كه شايعترين اين علل هيپرتانسيون (21%) و پس از آن آرتروز گردن (15%) تعيين گرديد.
در اين مطالعه با استفاده از الگوريتم سردرد و رد علل ديگر توسط آزمايشات تكميلي، زمينه جهت آغاز تغيير رويكرد سردرد بدست آمده از نظر گرفتن خصوصيات سردرد و مقايسه اين خصوصيات با تشخيص آنها مي تواند كمك كننده پزشكان در تغيير و بهبود رويكردهاي قبلي به انواع سردرد باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عظیمیان، م.، و حاتمی، س. (1380). بررسی فراوانی انواع سردرد در 300 مورد از بیماران مراجعه کننده به کلینیک تخصصی و بخش مغز و اعصاب بیمارستان سینا همدان در سال 1377. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان), 8(2 (مسلسل 20)), 34-37. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6279Vancouver : کپی

عظیمیان مجتبی، حاتمی سعید. بررسی فراوانی انواع سردرد در 300 مورد از بیماران مراجعه کننده به کلینیک تخصصی و بخش مغز و اعصاب بیمارستان سینا همدان در سال 1377. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان). 1380 [cited 2021September23];8(2 (مسلسل 20)):34-37. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6279IEEE : کپی

عظیمیان، م.، حاتمی، س.، 1380. بررسی فراوانی انواع سردرد در 300 مورد از بیماران مراجعه کننده به کلینیک تخصصی و بخش مغز و اعصاب بیمارستان سینا همدان در سال 1377. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان), [online] 8(2 (مسلسل 20)), pp.34-37. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6279. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 260 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی