برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

آلودگي صوتي ناشي از ترافيك در شهر كرمانشاه در سه‌ ماهه اول سال 1379

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کرمانشاه، باغ ابریشم، دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، گروه بهداشت حرفه‌ای
 
چکیده: 

سابقه و هدف: صدا يكي از عوامل زيان ‌آور مهم در شهرهاي بزرگ مي ‌باشد كه زندگي در شهرها را با مخاطرات زيادي روبرو ساخته است. از مهم ‌ترين منابع ايجاد اين آلودگي ترافيك و تردد اتومبيل‌ ها مي‌ باشد. به‌ همين منظور اين تحقيق با هدف بررسي ميزان آلودگي صوتي ناشي از ترافيك و تردد اتومبيلها در شهر كرمانشاه انجام گرفت.
مواد و روشها: اين تحقيق از نوع توصيفي مقطعي در دو مرحله به اجرا در آمد: در
مرحله اول صداي عمومي خيابانهاي شهر مورد بررسي قرار گرفت كه در اين خصوص تعداد328 . ايستگاه به‌عنوان نقاط اندازه ‌گيري صدا در خيابانهاي پرترافيك شهر انتخاب شدند. ايستگاه‌ ها در دو طرف در حد فاصل بين خيابان و پياده ‌رو به فواصل 25 متر از همديگر انتخاب شدند كليه اندازه ‌گيري ها با توجه به استعلام به عمل آمده در خصوص ساعات اوج ترافيك در مقطع زماني 8-4 بعدازظهر انجام گرفت. دستگاه مورد استفاده در طرح Quest-2900 و B&k-2230  بود. در مرحله دوم ميزان صداي دريافتي در افراد ساكن در اين خيابان ها مورد ارزيابي قرار گرفت كه در اين ارتباط در حدود 106 نفر از كسبه و پليس هاي راهنمايي و رانندگي مستقر در اين خيابان ها انتخاب و دزيمتري شدند. در اين مرحله جهت ارزيابي از فاكتور Leq استفاده‌ شد. دستگاه مورد استفاده در اين قسمت از طرح دزيمتر Quest  بود. چهت مقايسه نتايج با استاندارد (dB 500) از تست Z استفاده گرديده.
يافته‌ ها: نتايج به ‌دست‌ آمده در اين تحقيق نشان داد كه ميزان صداي
زمينه در شهر كرمانشاه بالا بوده، به ‌طوري ‌كه ميزان L50 و L90 در شهر كرمانشاه68±4.1 dB  و 4.4±63 برآورد شده‌ است. نتايج به ‌دست‌ آمده در ارتباط با صداي دريافتي توسط ساكنان اين مناطق نشان داد كه كسبه ساكن در اين خيابان‌ ها صدايي برابر 73.5±3.2dB در اطراف ميادين و 75.6±3.1dB  در خيابان ها دريافت مي ‌كنند و پليس هاي راهنمايي و رانندگي مستقر در ميادين 73.5±1.5dB و مستقر در خيابان ها 75±1.4dB دريافت‌ مي ‌كنند.
بحث: با توجه به نتايج به ‌دست‌ آمده مشخص مي ‌گردد كه شهر كرمانشاه
از آلودگي صوتي بالايي برخوردار است و در مقايسه با استانداردها در اكثر موارد بالاتر از استاندارد مي ‌باشد. نتايج بدست ‌آمده‌ با نتايجي كه از سوي موسسه OECD ارائه‌ شده‌ است مشابه بوده و در گزارش ارايه‌ شده از سوي اين شركت اشاره به بالا بودن صدا و شاخص Leq نموده است.
در نهايت پيشنهاد مي شود که در ارتباط با شهرسازي کرمانشاه و مهندسي ترافيک با پهن کردن خيابانها و معابر و همچنين استفاده از پانل جاذب صوت ميزان صدا را کاهش نمايند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

امیدواری، م.، و قهوه ای، ن.، و اختیاری، م. (1381). آلودگی صوتی ناشی از ترافیک در شهر کرمانشاه در سه‌ ماهه اول سال 1379. مجله دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه (بهبود) (journal of kermanshah university of medical sciences), 6(3 (پیاپی 14)), 45-49. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6267Vancouver : کپی

امیدواری منوچهر، قهوه ای نصراله، اختیاری مجتبی. آلودگی صوتی ناشی از ترافیک در شهر کرمانشاه در سه‌ ماهه اول سال 1379. مجله دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه (بهبود) (journal of kermanshah university of medical sciences). 1381 [cited 2021September20];6(3 (پیاپی 14)):45-49. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6267IEEE : کپی

امیدواری، م.، قهوه ای، ن.، اختیاری، م.، 1381. آلودگی صوتی ناشی از ترافیک در شهر کرمانشاه در سه‌ ماهه اول سال 1379. مجله دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه (بهبود) (journal of kermanshah university of medical sciences), [online] 6(3 (پیاپی 14)), pp.45-49. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6267. 

 
بازدید یکساله 194 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی