برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

فراواني مننژيت در كودكان مبتلا به تب و تشنج در بيمارستان شهيد فهميده كرمانشاه (79 - 1377)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کرمانشاه، بلوار شهبد بهشتی، بیمارستان رازی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به اينكه يكي از تظاهرات مننژيت دركودكان مي ‌تواند به صورت تب و تشنج باشد، اين مطالعه به ‌منظور تعيين فراواني مننژيت در بيماران مبتلا به تب و تشنج كه در بيمارستان شهيد فهميده كرمانشاه طي سالهاي 79-1377 بستري شده بودند، انجام گرفت .
مواد و روشها: اين مطالعه به صورت توصيفي روي تمام بيماران مبتلا به
تب و تشنج بستري‌ شده در بيمارستان شهيد فهميده كرمانشاه انجام شد. پونكسيون مايع نخاع براي تمام كودكان زير 18 ماه، كودكان 24-18 ماه با شك باليني به مننژيت و در مورد كودكاني كه سن بيش از 24 ماه داشتند، در صورت وجود علايم تحريك مننژ يا كاهش سطح هوشياري درخواست شد. سن، جنس، سابقه قبلي تشنج، نوع تب و تشنج (ساده ياكمپلكس)، فاصله زماني تب تا تشنج، علايم تحريك مننژ در بيماران مورد ارزيابي قرار گرفت.
يافته‌ها: 544 كودك با سن 6 ماه تا 6 سال مورد مطالعه قرار گرفتند كه
346 نفر پسر و 198 نفر دختر بودند. 27.75% بيماران سابقه تب و تشنج داشتند . در 61.4% تب و تشنج فرم ساده و در 38.6% از نوع كمپلكس بود . در 89.6% بيماران تشنج در 24 ساعت اول بيماري تب ‌دار رخ داد. در 154 بيمار آزمايش پونكسيون نخاع انجام شد كه 4 نفر ايشان مبتلا به مننژيت بودند . سه نفر از افراد مبتلا به مننژيت سن زير 18 ماه داشتند و هيچ علامت ديگري به غير از تب و تشنج نداشتند و يك نفر 21 ماهه بود كه به علت حال عمومي بد و تب طولاني مورد آزمايش قرارگرفت. فراواني مننژيت در كل جمعيت مورد مطالعه 0.73 درصد محاسبه ‌شد.
بحث: با توجه به يافته ‌هاي به‌ دست ‌آمده به نظر
مي ‌رسد پونكسيون مايع نخاع به طور معمول در كودكان زير 18 ماه با تب و تشنج كار منطقي و درستي باشد. پيشنهاد مي ‌شود جهت دستيابي به آمار دقيق ‌تر اين مطالعه درسطحي وسيع‌ تر و در شهرهاي ديگر كشور انجام گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 160
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی