برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي شيوع ديابت و اختلال تست تحمل گلوكز در مبتلايان به ويتيليگو در شهر كرمان در سال 1378

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پوست، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کرمان
 
چکیده: 
ويتيليگو عارضه سلولهاي رنگدانه اي ملانوسيت مي باشد كه معمولا با سفيدي پوست و مو تشخيص داده مي شود،ولي مي تواند درگيري عصبي ، چشمي ،گوشي هم داشته باشد . همراهي بيماريهاي خود ايمني مانند ديابت قندي ،اختلالات غده تيروئيد و پيدايش آنتي بادي بر عليه سلولهاي معدي با بيماري ويتيليگو گزارش شده است . پژوهش هاي قبلي در ديگر كشورها همراهي بيماري ويتيليگوبا بيماري ديابت را متفاوت و بين 1 تا1/7 درصد گزارش كرده اند . هدف از اين مطالعه تعيين شيوع ديابت و اختلال در تست تحمل گلوكز در مبتلايان به بيماري ويتيليگو در شهر كرمان درسال 1378 است .
مطالعه به صورت مقطعي و با مقايسه افراد مبتلا و غير مبتلا به بيماري ديابت انجام شده است افراد مورد مطالعه 125 بيمار مبتلا به ويتيليگو بوده كه تشخيص بيماري توسط متخصص بيماريهاي پوست و مو تائيد شده است. بيماران از بين مراجعين به كلينيك تخصصي بيماريهاي پوست كه به طور پي در پي مراجعه كرده بودند انتخاب شدند.
شيوع ديابت و اختلال تست تحمل گلوكز دربيماران مبتلا به ويتيليگو با سن شروع و مدت استقرار بيماري مرتبط نمي باشد ولي با وجود سابقه درگيري در خانواده ارتباط معني داري را نشان مي دهد .
شيوع بيماري ديابت و اختلال در تست تحمل گلوكز در 2/8% بيماران مبتلا به بيماري ويتيليگوديده مي شود كه در مقايسه با افراد غير مبتلا بالا تر مي باشد .
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 124
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی