برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثرات متوكلوپراميد و تركيب متوكلوپراميد و دگزامتازون در كاهش ميزان شيوع تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحي فيكساسيون بين دنداني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیهوشی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
 
چکیده: 
روش جراحي فيكساسيون بين دنداني در درمان شكستگي هاي فك تحتاني و فوقاني ، جراحيهاي ترميمي در اسكلت مياني صورت و تغيير شكل هاي مادرزادي مانديبول انجام مي گيرد. يكي از عوارض مهم بعد از عمل در اين روش ، تهوع و استفراغ به علت اثرات داروهاي بيهوشي استنشاقي و اوپيوئيدهاست. اين مطالعه با هدف تعيين و مقايسه اثرات متوكلوپراميد و تركيب متوكلوپراميد و دگزامتازون در كاهش ميزان شيوع تهوع و استفراغ بعد از جراحي فيكساسيون بين دنداني بر روي بيماران با شكستگي فك انجام پذيرفت.
در طي يك كارآزمايي باليني 60 بيمار كانديد عمل فوق به صورت دو سوكور در دو گروه درماني A (متوكلوپراميد) و B (متوكلوپراميد + دگزامتازون) از نظر كاهش ميزان تهوع و استفراغ مورد بررسي قرار گرفتند. بيماران در سه مرحله: روي تخت عمل ، در اتاق ريكاوري و در بخش تا 24 ساعت پس از عمل تحت پيگيري قرار داشتند.
بر اساس نتايج حاصل، در مرحله اول پيگيري 30% بيماران گروه A و 6% بيماران گروه B دچار تهوع و استفراغ شدند. اين ميزان در مرحله دوم به ترتيب 17% و صفر درصد بود. در مرحله سوم هيچكدام ار بيماران گروههاي درماني دچار تهوع و استفراغ نشدند.
يافته ها حاكي از آن است كه استفاده همزمان متوكلوپراميد و دگزامتازون مي تواند بطور موثري از وقوع تهوع و استفراغ پس از عمل در جراحي فيكساسيون بين دنداني بكاهد. تحمل خوب دگزامتازون از سوي بيماران و نيز عوارض كم آن در مقايسه با خطرات ناشي از استفراغ پس از عمل ، از ديگر عواملي هستند كه استفاده همزمان اين دارو را با ساير داروهاي ضد استفراغ توجيه مي نمايد ، هرچند كه استفاده گسترده از آن نياز به مطالعات بيشتر دارد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حشمتی، ف.، و حسنی افشار، ع. (1380). بررسی اثرات متوکلوپرامید و ترکیب متوکلوپرامید و دگزامتازون در کاهش میزان شیوع تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی فیکساسیون بین دندانی. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان), 8(4 (مسلسل 22)), 9-13. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6232Vancouver : کپی

حشمتی فرهاد، حسنی افشار علی. بررسی اثرات متوکلوپرامید و ترکیب متوکلوپرامید و دگزامتازون در کاهش میزان شیوع تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی فیکساسیون بین دندانی. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان). 1380 [cited 2021September24];8(4 (مسلسل 22)):9-13. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6232IEEE : کپی

حشمتی، ف.، حسنی افشار، ع.، 1380. بررسی اثرات متوکلوپرامید و ترکیب متوکلوپرامید و دگزامتازون در کاهش میزان شیوع تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی فیکساسیون بین دندانی. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان), [online] 8(4 (مسلسل 22)), pp.9-13. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6232. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 100 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی