برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي رابطه نوع زايمان با موفقيت در شيردهي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زنان، مامایی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

نقش شير مادر در سلامتي جسم و روان شيرخواران و همچنين در پيشگيري از سه علت عمده مرگ و مير كودكان ( سو تغذيه - عفونت تنفسي - اسهال ) موثر است. در بررسي علل عدم تغذيه شيرخواران با شير مادرانشان به عامل نوع زايمان كمتر توجه شده است با توجه به آمار رو به افزايش سزارين هدف از اين پژوهش تعيين تاثير نوع زايمان در موفقيت شير دهي بوده است.
اين مطالعه از نوع توصيفي تحليلي گذشته نگر مي باشد. ابتدا از ميان 28 مركز بهداشت شهر همدان 10 مركز بصورت تصادفي انتخاب شدند و از ميان مادران مراجعه كننده به مراكز مذكور كه فاقد ممنوعيت نسبي و مطلق شير دهي بودند و شيرخواران آنها نيز فاقد اشكال در رفلكس مكيدن با علل مشخص و يا نامشخص بودند و در ضمن شيرخوار مساوي و يا بيشتر از چهار ماه داشتند 400 نفر بطور تصادفي انتخاب شدند و به دو گروه 200 نفري زايمان طبيعي و سزارين تقسيم شدند و اطلاعات مربوط به سن- پاريته - تحصيلات - برخورداري از آموزش مناسب براي شير دهي اشتغال و موفقيت مادران در شير دهي بمدت 4 ماه و يا بيشتر يا از پرونده بيماران و يا با مراجعه حضوري اخذ شد و مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
دو گروه از نظر سن - پاريته و تحصيلات اختلاف معني داري نداشتند. آموزش مناسب در گروه زايمان طبيعي 95 % و در گروه سزارين 85 % بود و موفقيت شير دهي در مادران با زايمان طبيعي (81 % معادل 163نفر) نسبت به گروه سزارين (64% معادل 129 نفر) بطور معني داري بيشتر از گروه سزارين قرار داشت علاوه بر آن اكثريت مادران ناموفق در شير دهي كه زايمان طبيعي كرده بودند (11.5% معادل 23 نفر) تا ماههاي سوم و چهارم به شير دهي انحصاري ادامه داده بودند در حالي كه اكثريت مادران ناموفق در شير دهي كه سزارين شده بودند (75% معادل 50 نفر) كمتر از دو ماه شير دهي انحصاري داشتند .
زايمان طبيعي و آموزش افراد تاثير مثبت و قابل توجهي را در موفقيت شير دهي مادران به مدت چهار ماه و بيشتر را نسبت به روش سزارين داشته است .

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 122
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی