برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي نحوه پراكنش ذرات سرب در هواي شهر همدان از آذرماه 76 تا خردادماه 77

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بهداشت محیط دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

به منظور تعيين وضعيت پراكنش ذرات سرب در هواي شهر همدان يكصدودو نمونه از خيابانهاي مختلف، پمپ بنزين ها و پاركينگ عمومي شهر در ميدان آرامگاه بوعلي از آذرماه 76 تا خردادماه77 تهيه گرديد.
براي انجام عمليات نمونه برداري خيابان هاي شهر را به سه منطقه پرترافيك، ترافيك متوسط و كم ترافيك تقسيم بندي نموده و نمونه برداري با استفاده از پمپ نمونه برداري قابل حمل و فيلتر استرسلولزي انجام گرفت. نمونه ها به آزمايشگاه منتقل و پس از آماده سازي به وسيله دستگاه جذب اتمي آناليز گرديد. نهايتا داده هاي بدست آمده با آزمون آماري پارامتري بارتلت و آزمون غير پارامتري Kruskal-Wallis مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
ميانگين ذرات سرب در مناطق پرترافيك، ترافيك متوسط و كم ترافيك به ترتيب 99/7، 63/4 و 80/3 ميكروگرم در متر مكعب بود و بين غلظت ذرات سرب در مناطق كم ترافيك با غلظت ماده مذكور در پمپ بنزين ها و پاركينگ عمومي شهر كه در جوار مراكز پرترافيك واقع گرديده اختلاف آماري معني داري وجود داشت.
مطالعه حاضر نشان داد كه غلظت سرب در هواي شهر همدان بيش از حد مجاز توصيه شده بوسيله سازمان بهداشت جهاني (WHO)  و سازمان حفاظت محيط زيست آمريكا (USEPA) براي هواي آزاد مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 75
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی