برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه اثر درماني داروهاي گياهي افشرده آويشن، افشرده مرزه و ميكسچر آويشن با تركيب دو دارويي رانيتيدين و متوكلوپرامايد در سو هاضمه فانكشنال

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه داخلی دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

سو هاضمه فانكشنال يك علت عمده مراجعه به مراكز درماني است كه در يك چهارم افراد جامعه بطور شايع ديده مي شود. درمان اين عارضه با داروهاي پروموتيليتي نه تنها رضايت بخش نيست بلكه هزينه سنگيني را نيز به همراه دارد. هدف از اجراي اين پژوهش، سنجش اثربخشي داروهاي گياهي آويشن و مرزه و ميكسچر آويشن در مقايسه با تركيب دو دارويي رانيتيدين ـ متوكلوپرامايد بود.
مطالعه ازنوع كارآزمايي باليني تصادفي شده بود. در اين مطالعه كه در سال 1377 انجام گرفت، با روش نمونه گيري مستمر يكصد و هشتاد بيمار مبتلا به سو هاضمه كه از نظر عادت سيگار كشيدن، نوع رژيم غذايي و گروه سني مشابه بودند انتخاب و به طريق تخصيص اتفاقي در چهار گروه درماني قرار گرفتند. گروههاي درماني بجز گروه چهارم به صورت دو سوكور به ترتيب قطره افشرده آويشن، قطره افشرده مرزه، ميكسچر آويشن هركدام به مقدار 10 قطره سه بار در روز به مدت يكماه و گروه چهارم رانيتيدين و متوكلوپرامايد با مقدار روزانه 2 قرص رانيتيدين به فاصله هر 12 ساعت و 2 قرص متوكلوپرامايد به فاصله هر 8 ساعت و به مدت يكــماه دريافت داشتند. لازم به تذكر است كه در هر گروه تست اوره آز و هيستولوژي ازنظر هليكوباكترپيلوري انجام گرديد و هر گروه به دو زير گروه تقريبا مساوي هليكوباكترپيلوري مثبت و منفي تقسيم شد.
قطره افشرده آويشن در 6/55%، افشرده مرزه در 3/53%، ميكسچر آويشن در 2/42% و تركيب دو دارويي رانيتيدين ـ متوكلوپرامايد در 2/42% از بيماران سبب برطرف شدن 75 درصد و بيشتر از علايم بيماري گرديد (بهبودي كامل). اختلاف مشاهده شده در ميزان بهبودي گروههاي درماني گياهي با گروه رانيتدين ـ متوكلوپرامايد از نظر آماري معني دار نبود(p>0.05).
براساس مشاهدات مطالعه حاضر نمي توان فرضيه يكسان بودن تاثير افشرده آويشن و افشرده مرزه و ميكسچر آويشن با تركيب دو دارويي رانيتيدين متوكلوپرامايد را رد نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 409
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی