برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

رابطه فعاليتهاي بدني بزرگسالان در اوقات فراغت با بهره گيري از خدمات بهداشتي درماني در اهواز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اپیدمیولوژی گروه پزشکی اجتماعی دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اهواز
 
چکیده: 

فعاليت هاي بـدني از عـوامل موثـر در پيشگيري از ابتـلا به بيمـاريهـاي مختلف بشمار مي‏آيد. شنـاسـايي فعـاليت هـاي بـدني در زير گروههـاي جمعيتي و نقشي كه ميتوانند در كاهش دفعـات بيمـاري و استفـاده از خدمـات درمـاني داشتـه باشند با اهميت است. هدف اين بررسي تعيين الگوي فعـاليت هـاي بدني در اوقات فراغت افراد بالغ اهوازي و ارتباط آنها با استفـاده از مراقبت هـاي بهداشتي درمـاني است.
اين تحقيق بر روي 1600 نفر از افراد 18 تا 84 ساله ساكن شهر اهواز انجام شده است. اطلاعات مورد نياز بصورت مصاحبه و تكميل پرسشنامه جمع آوري شـده است.
كمتر از نيمي از افـراد مورد مطالعه انجام فعـاليت بـدني را در اوقـات فراغت خود (حداقل 20 دقيقه در هفته) گزارش نمودند. اين فعاليت ها با افزايش سن كاهش (P=0.002) و با افزايش سطح تحصيلات افزايش نشان داده است (P<0.001). اما اختلاف معني داري با وضعيت اقتصادي وجود نداشت. فعاليت هاي بدني درمردان نيز نسبت به زنان بيشتر بود (P<0.001). عدم انجام فعاليت هاي بدني با دفعات استفاده از خدمـات بهداشتي درمـاني، بستري در بيمارستان و وجود فشار خون بالا رابطه معني داري را نشان داد (P<0.05).
ضرورت تشويق و آموزش مردم به انجام فعاليت هاي بدني در گروههاي مختلف جمعيتي خصوصا زنان، افراد مسن تر و افراد كم سوادتر پيشنهاد مي‏شود ايجاد فرصت هاي مناسب از جمله امكانات لازم ورزشي و در دسترس بودن اين امكانات در انجام بيشتر فعاليت هاي بدني جمعيت مورد نظر توصيه مي‏گردد .

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 199
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی