برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر كاپتوپريل بر پاسخدهي عروق مزانتر به آنژيوتانسين I پس از القا پرفشاري خون كليوي در موش صحرايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیولوژی دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

تغيير در عملكرد سيستمهاي بافتي و عمومي رنين ـ آنژيوتانسين از مهمترين عوامل دخيل در بيماريهاي قلبي ـ عروقي و از جمله پرفشاري خون اوليه است . مطالعات اخير نشان مي دهد كه سيستم عمومي رنين ـ آنژيوتانسين در پاسخهاي فوري و كوتاه مدت و سيستمهاي بافتي در فرآيندهاي طولاني مدت كنترل كننده قلب و عروق نقش دارند. اين مطالعه به منظور شناخت تغييرات ايجاد شده در عملكرد سيستم رنين ـ آنژيوتانسين بافتي در عروق مقاوم مزانتر، در خلال توسعه پرفشاري خون دو كليه اي گلدبلاتي انجام شد.
به همين منظور پاسخدهي عروق مزانتر موش صحرايي به آنژيوتانسين I و اثر كاپتوپريل بر آن با فواصل زماني دو ، چهار ، شش و هشت هفته پس از القاء‌پرفشاري خون در گروه فشارخوني شده اندازه گيري و با گروه كنترل و شاهد مقايسه شد. نتايج اين مطالعه نشان مي دهد كه هشت هفته پس از القا پر فشاري خون، كاپتوپريل قادر به مهار پاسخدهي عروق مزانتر به آنژيوتانسسين I نمي باشدوپاسخدهي عروق مزانتربه آنژيوتانسين I نيز اختلافي معني دار با گروه كنترل وشاهد پيدا كرده است(p<0.01)  اين تغييرات با تسريع روند افزايش فشارخون شرياني در حيوانات فشارخوني شده نيز همزمان است. عدم مهار پاسخدهي عروق مزانتر به آنژيوتانسين I توسط كاپتوپريل احتمالا به علت افزايش ميزان توليد و يا فعاليت آنزيم مبدل آنژيوتانسين و يا ساير آنزيمهاي دخيل در روند تبديل آنژيوتانسين I به آنژيوتانسينII ، همچون كيماز مي باشد. افزايش پاسخدهي عروق مزانتربه آنژيوتانسين I پس از القا پر فشاري خون ممكن است بعلت بروز تغييرات ساختاري وعملكردي در ديواره عروق ايجاد شده باشد.
شناخت بيشتر و دقيقتر اين روند ممكن است نقش موثري در شناخت اتيولوژي و درمان كارآمد پرفشاري خون اوليه و ساير بيماريهاي قلبي ـ عروقي داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 116
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی