5 SID.ir | بررسي مقايسه اي اثر ليدوكائين، فنتانيل و پلاسبو بر تغييرات هموديناميك به دنبال ساكشن لوله داخل تراشه در بيماران بستري در ICU
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي مقايسه اي اثر ليدوكائين، فنتانيل و پلاسبو بر تغييرات هموديناميك به دنبال ساكشن لوله داخل تراشه در بيماران بستري در ICU

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیهوشی دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

ساكشن لوله تراشه در ICU مي تواند سبب تغييرات هموديناميك گردد. براي كاهش اين تغييرات مي توان از داروها استفاده كرد. در اين مطالعه اثر ليدوكائين، فنتانيل و دارونماي وريدي قبل از ساكشن در كاهش تغييرات هموديناميك به دنبال ساكشن لوله تراشه در ICU مقايسه گرديده است.
مطالعه از نوع كارآزمايي باليني شاهددار تصادفي شده مي باشد كه بصورت همزمان و موازي انجام شده است. ابزار جمع آوري داده ها به شكل پرسشنامه در دست محققين قرار گرفت. حجم نمونه 66 بيمار بود كه بطور تصادفي و دو سو كور در سه گروه دريافت كننده فنتانيل، ليدوكائين و پلاسبو قرار داده شدند. پس از تزريق داروي هر بيمار عمل ساكشن لوله داخل تراشه با تكنيك استاندارد انجام شده و تغييرات فشار متوسط شرياني، ضربان قلب و ميزان اشباع اكسيژن شرياني بلافاصله بعد، 3 و 6 دقيقه بعد ثبت گرديد. تجزيه و تحليل داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS و آزمون مشاهدات تكراري انجام شد.
براساس مطالعه انجام شده تزريق ليدوكائين قبل از ساكشن از تغييرات هموديناميك و هيپوكسي بدنبال عمل ساكشن داخل تراشه جلوگيري كرده است و فنتانيل باعث كاهش فشار خون و ضربان قلب در بيماران بدنبال عمل ساكشن گرديد كه برخلاف نتايج مطالعات قبلي انجام شده مي باشد. همچنين عمل ساكشن در بيماران گروه شاهد باعث كاهش در فشار خون، كاهش ضربان قلب و ايجاد هيپوكسي شده كه مطابق با نظرات قبلي مي باشد.
نتيجه نهايي اينكه تجويز ليدوكائين داخل وريدي قبل از ساكشن لوله تراشه مانع تغييرات هموديناميك در ICU مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 172
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی