برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه درك پرستار و بيمار از درد و شدت آن و ارتباط آن با ميزان داروهاي ضد درد مصرفي در بيماران تحت عمل جراحي باي پس عروق كرونر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 
درد يكي از مهمترين و شايعترين تشخيصهاي پرستاري در بخش مراقبت ويژه جراحي قلب مي باشد و به علت عوارض حادي كه ايجاد مي نمايد حتي الامكان بايد به سرعت تسكين يابد . چنين به نظر مي رسد كه پرستاران درد بيماران را با توجه به درك خود از درد تسكين مي نمايند. به همين منظور اين مطالعه با هدف مقايسه و تعيين درك پرستار و بيمار از درد و ارتباط آن با ميزان داروهاي ضد درد مصرفي در بيماران تحت عمل جراحي باي پس عروق كرونر در بيمارستان شهيد رجايي تهران در سال 1379 انجام گرفت.
اين تحقيق مطالعه اي توصيفي تحليلي است. تعداد نمونه ها شامل 30 نفر بيمار و 30 نفر پرستار مراقبت كننده از آنها در بخش مراقبت ويژه جراحي قلب مي باشد. ابزار گردآوري داده ها را پرسشنامه هایي در رابطه با درك پرستار و بيمار از درد، معيار سنجش شدت درد و چك ليست ميزان مسكن مصرفي تشكيل مي دهد. پرسشنامه شامل دو قسمت سوالات دموگرافيك و25 سوال اختصاصي در رابطه با درد است .جهت اندازه گيري شدت درد ازمعيار شدت درد استفاده شده است .اين معيار از(10-0) اندازه گيري شده كه (0) نشانه عدم وجود درد و(10) نشانه شديدترين درد ممكن مي باشد.
نتايج بدست آمده نشان داد كه بين درك پرستار و بيمار از درد و همچنين بين شدت درد بيمار قبل و بعد از تزريق ، شدت درد درك شده از بيمار توسط پرستار قبل و بعد از تزريق و شدت درد بيمار و شدت درد درك شده از بيمار توسط پرستار قبل و بعد از تزريق باP=0.001 اختلاف معني دار وجود دارد اما بين درك پرستار و بيمار از درد با ميزان مسكن مصرفي ارتباط معني دار وجود ندارد .
با توجه به اينكه درك پرستار از درد بيمار عامل مهمي در استراتژي تصميم گيري تسكين درد محسوب مي شود و نتايج بدست آمده بيانگر وجود اختلاف معني دار بين اين دو درك ميباشد لذا لزوم توجه بيشتر پرستار به درد بيمار حائز اهميت است .
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کرم پوریان، آ.، و ایمنی، ب. (1382). مقایسه درک پرستار و بیمار از درد و شدت آن و ارتباط آن با میزان داروهای ضد درد مصرفی در بیماران تحت عمل جراحی بای پس عروق کرونر. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان), 10(1 (مسلسل 27)), 57-62. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6147Vancouver : کپی

کرم پوریان آرزو، ایمنی بهزاد. مقایسه درک پرستار و بیمار از درد و شدت آن و ارتباط آن با میزان داروهای ضد درد مصرفی در بیماران تحت عمل جراحی بای پس عروق کرونر. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان). 1382 [cited 2021September20];10(1 (مسلسل 27)):57-62. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6147IEEE : کپی

کرم پوریان، آ.، ایمنی، ب.، 1382. مقایسه درک پرستار و بیمار از درد و شدت آن و ارتباط آن با میزان داروهای ضد درد مصرفی در بیماران تحت عمل جراحی بای پس عروق کرونر. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان), [online] 10(1 (مسلسل 27)), pp.57-62. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6147. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 76 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی