برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي نتايج درمان سنگهاي كليه و حالب فوقاني بروش PCNL بدون استفاده از فلوروسكوپ در بيمارستان اكباتان همدان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه ارولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 
برآورد ميشود كه حدود 2تا 3 درصد از افراد جامعه مبتلا به سنگ مجاري ادراري ميباشند. براي پيشگيري و درمان طبي اين بيماران كار اساسي نميتوان انجام داد ولي روشهاي جراحي ساده و راحت براي خارج كردن سنگ ابداع شده است. روش جراحي (PCNL (Percutaneous Nephro Lithotripsy از آن جمله ميباشد كه براي سنگ هاي كليه و حالب فوقاني كاربرد دارد.
بيماراني كه بعلت سنگ كليه يا حالب فوقاني كانديد جراحي باز بودند تحت عمل جراحي PCNL بدون استفاده از فلوروسكوپ قرار گرفتند. به اين ترتيب كه پس از بيهوشي بيمار در پوزيشن پرون قرار گرفته و بر اساس محاسبات ذهني و توجه به IVP و سونوگرافي از محل مناسب اقدام به پونكسيون كليه مي شد و مراحل ديلاتاسيون انجام و شيت آمپلاتز فيكس شده و بقيه كار با نفروسكوپ ادامه مي يافت.
در طي مدت يكسال تعداد 62 بيمار تحت عمل جراحي بروش فوق قرار گرفتند. در سه مورد موفق به دستيابي به سيستم نشديم(عدم موفقيت دستيابي به سيستم8/4 درصد) . در بقيه موارد عمل جراحي با موفقيت انجام شد و سنگ هاي بيماران خارج گرديد. سن بيماران 5 تا 71 سال و متوسط آن 5/38 سال بود. در دو مورد از دو مسير و در 9 بيمار از مسير بين دنده اي استفاده شد.بطور كلي عدم موفقيت 8/4 % و موفقيت كامل 1/87 % و موفقيت نسبي 1/8 % بود (ميزان موفقيت دستيابي به سيستم2/95 درصد). در صورت عدم دسترسي به امكانات فلوروسكوپي ميتوان با تكيه بر مهارت و تجربه قبلي تعداد بسياري از بيماران را بروش فوق درمان كرد و حتي در صورت دسترسي به فلوروسكوپ نيز از كمترين مقدار اشعه استفاده نمود.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 211
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی