برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي يكساله علل مرگ و مير ناشي از مسموميتهاي دارويي و شيميايي در بيمارستان سينا همدان طي سال 1380

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه داخلی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

هرساله تعداد زيادي بر اثر مسموميتهاي دارويي و شيميايي به اورژانسها مراجعه و تحت درمان قرار مي گيرند و تعدادي نيز بدنبال شدت عوارض حاصله فوت مي كنند. اكثر مراجعين را بيماراني تشكيل ميدهند كه به قصد خودكشي اقدام به اين كار ميكنند و در درجه بعدي كساني قرار دارند كه در اثر سو مصرف مواد مخدر دچار مسموميت شده اند. در اين مطالعه هدف ما بررسي يكساله مرگ و مير ناشي از مسموميتها در بيمارستان سينا شهر همدان در سال 1380 بوده است.
اين تحقيق بصورت توصيفي و گذشته نگر بوده و بر اين اساس اطلاعات لازم از پرونده هاي بيماراني كه بعلت مسموميتهاي مختلف دارويي و شيميايي به اين مركز مراجعه كرده و نهايتا بر اثر شدت مسموميت و عوارض حاصل از آنها فوت كرده اند جمع آوري گرديده است. اطلاعات بدست آمده در فرمهاي مخصوص جمع آوري و پس از تجزيه وتحليل پارامترهاي مختلفي از جمله سن، جنس، عامل و زمان مسموميت، ميزان تحصيلات، مدت زمان بستري ، انگيزه مصرف ، زمان مصرف ، زمان مرگ پس از مراجعه به بيمارستان و عوارض منجر به فوت مشخص گرديده است.
نتايج بدست آمده نشان ميدهد كه از تعداد 1079 بيمار مسموم تعداد 47 نفر بر اثر شدت عوارض حاصله فوت كرده بودند. از اين تعداد مردان با 5/74% نسبت به زنان با 5/25 % بيشترين تعداد مرگ ومير را به خود اختصاص داده بودند. 1/68% بيماران فوت شده بطور عمدي اقدام به خودكشي كرده بودند و در 3/21%موارد در كساني ديده شد كه در اثر سو مصرف مواد دچار مسموميت شده بودند. در هر كدام از سنين بين 20-10 سال و همچنين سنين بالاي 50 سال تعداد 12 نفر فوت شده داشتيم كه بيشترين تعداد را شامل مي شدند. بيشترين سموم مصرفي به ترتيب ارگانو فسفره ها، اپيوئيدها، علف كشها و در درجات بعدي ساير داروها و مواد شيميايي قرار داشتند. شايعترين عارضه منجر به مرگ عوارض تنفسي بود. آزمايشات سم شناسي بر روي اجساد در بيشتر موارد منفي بود و بيشترين موارد مثبت گزارش شده آرسنيك و متانول بود. بيشترين موارد مرگ (3/55%) در بين بيماراني مشاهده شد كه بيش از 6 ساعت پس از مسموميت به بيمارستان مراجعه كرده بودند.
نتيجه نهايي نشان دهنده ميزان بالاي مسموميت با سموم ارگانوفسفره و اپيوئيدها و مرگ و مير ناشي از آنها نسبت به ساير داروها و سموم در همدان ميباشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 137
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی