برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

گزارش يك مورد نادر بيماري كيكوچي يا لنفادنيت هيستيوسيتيك نكروزان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جراحی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

بيماري كيكوچي (kikuchi's disease) يا لنفادنيت هيستيوسيتيك نكروزان بيماري نادري است كه اولين بار در ژاپن تشخيص داده شد. عامل آن ناشناخته است. تظاهرات بيماري با لنفادنوپاتي يك طرفه گردن , اغلب با سابقه علايم تنفسي فوقاني و در بعضي بيماران با تب مشخص مي شود . بيماري بيشتر در زنان و زير سن 40 سال اتفاق مي افتد . لنف نودهاي درگير معمولا سخت با قوام لاستيكي و بدون چسبندگي و گاهي در لمس دردناك هستند . گاهي با لنفادنوپاتي ژنراليزه و بندرت هپاتواسپلنومگالي تظاهـــر مي كند. تشخيص بر اساس بيوپســـــي لنف نود و هيستولوژي داده مي شود.
بيمار زني 27 ساله كه در تاريخ 12/10/79 با شكايت اصلي تب و لرز در بخش عفوني بيمارستان سينا همدان بستري شد . تب بيمار از 10 روز قبل شروع و از حدود 40 روز قبل دچار يك توده در سمت چپ گردن شده , كه به تدريج بزرگتر شده بود . در معاينه گردن توده اي سمت چپ گردن بدون درد به ابعاد   5x5 سانتيمتر كه نسبتا متحرك و با قوام لاستيكي لمس شد . درجه حرارت 6/39 درجه سانتيگراد داشت ، بيمار با تشخيص اوليه تب تيفوئيد يا منونوكلئوز عفوني بستري شد. در آزمايشات لكوپني نسبي 4000 در ميليمتر مكعب همراه با لنفوسيتوز 48% و 35% لنفوسيت آتي پيك داشت، بيمار با تشخيص منونوكلئوز عفوني مرخص شد و مجددا در تاريخ 12/11/79به علت عدم قطع تب و سردرد و استفراغ شديد بستري شد و با تشخيص اوليه لنفوم توسط متخصص جراحي بيوپسي لنف نود گردني انجام شد . پاتولوژيست در بررسي هيستولوژي لنف نود بيوپسي شده , بيماري كيكوچي يا لنفادنيت هيستيو سيتيك نكروزان را گزارش كرد.
در برخورد با لنفادنوپاتي يك طرفه گردن و لنفوسيتوز آتي پيك به جز منونوكلئوز عفوني و لنفوم بايد بيماري كيكوچي را در نظر داشته باشيم .

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 265
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی