برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

گزارش سه مورد ديستروفي عضلاني امري ـ دريفوس در يك خانواده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه طب فیزیکی و توانبخشی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
 
چکیده: 
ديستروفي عضلاني امري- دريفوس در اواسط كودكي ديده مي شود و الگوهاي وراثت آن مغلوب وابسته به جنس ، اتوزومال غالب يا مغلوب مي باشد.سه يافته كلاسيك آن شامل: 1-كوتاهي هاي(Contractures) اوليه به ويژه در آرنج ها ، تاندونهاي آشيل و عضلات پشت گردن 2- اختلالات هدايتي قلب 3- ضعف آرام پيشرونده و آتروفي در هموروپرونيال مي باشد. شروع زودرس كوتاهي ها قبل از ظهور هر نوع ضعف قابل توجه ماهيچه اي مختص اين بيماري مي باشد.
اين مطالعه بر روي دو برادر12 و 5/3 ساله و خواهر 8 ساله ايشان انجام گرفته است كه اولي با ضعف عضلات شانه ها و بازوها مراجعه كرد.مورد دوم به دليل راه رفتن بر انگشتان پاها از 8ماه قبل مراجعه كرده بود. مورد سوم با مشكل در نشستن و راه رفتن مراجعه و عمل جراحي بر روي تاندونهاي آشيل او و مورد اول به ترتيب در 4 و 8سال قبل انجام شده بود.
در معاينات فيزيكي در هر سه بيمار كوتاهي تاندون هاي آشيل ،ضعف عضلات ناحيه لگن،Gower's sign مثبت و Tip toe walking مشاهده شد.اكوكارديوگرام در دومورد اول و آنزيم CKدر هر سه بيمار طبيعي بوده است. نوار قلب در هر سه فرد،فلوتر دهليزي با بلاك دهليزي بطني (3:1)را نشان داد.بيوپسي ماهيچه اي در مورد اول غير اختصاصي و در مورد دوم آتروفي خفيف موضعي گزارش شد.يافته هاي ميوپاتي در الكتروميوگرافي هر سه بيمار مشاهده شد.الگوي ژنتيكي بيماري در اين خانواده اتوزومال غالب مي باشد.ورزشهاي كششي و مداليتي هايي مانند اولتراسوند و هات پك براي اين بيماران بكار برده شد كه در مورد دوم بي نتيجه بود و توصيه به آزاد كردن تاندون آشيل شد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 187
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی