برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير تركيب جديدي از كمپلكس مس فنانترولين بر ميزان هورمون تستوسترون و اثرات ضد باروري آن در موشهاي نر بالغ نژاد Balb/C

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زیست شناسی دانشکده علوم پایه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون
 
چکیده: 

فنانترولين ها گروهي از تركيبات آلي هستند كه توانايي تركيب با يونهاي فلزي و انتقال آنها از جداره غشا پلاسمايي را دارند و به علت ويژگيهاي يونوفوريك (يون خواهي)، كاربرد گسترده‌اي در پژوهشهاي شيمي و بيولوژي دارند. در اين پژوهش تاثير يكي از مشتقات جديد فنانترولين به نام 2.6-Diaminopyridinum يا 1.10Phenanthroline-2.9-dicarboxylate (Cu)2+ كه در شرايط مناسب در آزمايشگاه شيمي آلي دانشگاه تربيت معلم تهران سنتز شده بود بر محور هورموني هيپوفيز-گناد و تغييرات بافت بيضه و اسپرماتوژنز مورد بررسي قرار گرفت. با توجه به ساختار اين تركيب ميتوان آن را به عنوان يك عامل شلاته كننده محسوب كرد. به دليل جديد بودن اين تركيب تصميم گرفته شد كه از آن، جهت بررسي محور هورموني هيپوفيز - گناد و اسپرماتوژنز استفاده شود. براي اين منظور از موشهاي سوري نر بالغ نژاد Balb/C استفاده شد و پس از تعيين مقدار LD50 كه 35 ميلي گرم بر وزن بدن بر حسب كيلو گرم بدست آمد مقادير15، 20 و 25 ميلي گرم بر كيلوگرم وزن بدن به عنوان دوزهاي زير كشنده از تركيب مذكور به صورت داخل صفاقي به مدت بيست روز به حيوانات تزريق شد در حاليكه گروه شاهد فقط حلال دارو (سرم نمكي) را دريافت كردند.
نتايج حاصله در مورد سنجش هاي هورموني نشان داد مقدار
25 ميلي گرم بر كيلوگرم وزن بدن از اين تركيب سطح تستوسترون سرم خون را به ميزان 68.5% كاهش داد كه از نظر آماري معني دار بود ولي در سطح هورمونهاي FSH و LH سرم خون كاهش معني داري ديده نشد. بررسي هاي هيستولوژيكي بر روي بافت بيضه نشان داد كه تعداد سلولهاي اسپرم در غلظت هاي 20،15 و 25 ميلي گرم بر كيلوگرم وزن بدن به ترتيب 20.2%، 52.1% و 95.2% كاهش يافته اما هيچگونه اثرات جانبي زيان آوري از تزريق اين ماده مشاهده نشد.
بر اساس نتايج حاصله از اين تحقيق مي توان اعلام كرد كه اين مشتق
از تركيبات فنانترولين با دوز 25 ميلي گرم بر كيلوگرم وزن بدن در موشها احتمالا از طريق تاثير مستقيم بر بافت بيضه باعث تضعيف عملكرد آن و كاهش ميزان تستوسترون و اسپرماتوژنز ميگردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شریعتی، م.، و پریور، ک.، و عریان، ش.، و شکروی، ع.، و علی زاده، ر. (1383). تاثیر ترکیب جدیدی از کمپلکس مس فنانترولین بر میزان هورمون تستوسترون و اثرات ضد باروری آن در موشهای نر بالغ نژاد Balb/C. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان), 11(1 (مسلسل 31)), 10-14. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6098Vancouver : کپی

شریعتی مهرداد، پریور کاظم، عریان شهربانو، شکروی عباس، علی زاده ربابه. تاثیر ترکیب جدیدی از کمپلکس مس فنانترولین بر میزان هورمون تستوسترون و اثرات ضد باروری آن در موشهای نر بالغ نژاد Balb/C. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان). 1383 [cited 2021September23];11(1 (مسلسل 31)):10-14. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6098IEEE : کپی

شریعتی، م.، پریور، ک.، عریان، ش.، شکروی، ع.، علی زاده، ر.، 1383. تاثیر ترکیب جدیدی از کمپلکس مس فنانترولین بر میزان هورمون تستوسترون و اثرات ضد باروری آن در موشهای نر بالغ نژاد Balb/C. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان), [online] 11(1 (مسلسل 31)), pp.10-14. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6098. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 405 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی