برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي رابطه عفونت ادراري با زايمان زودرس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زنان و مامایی دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

Dyspepsia يكي از شايعترين علل مراجعه مردم به پزشكان مي باشد كه شكايات متعددي از قبيل سنگيني يا درد اپيگاستر، ترش كردن،‌ نفخ، ‌تهوع و استفراغ را بهمراه دارد. شيوع اين ناراحتي در جوامع مختلف از 25 درصد تا 40 درصد گزارش شده است. هزينه بالا در تشخيص و درمان ديسپپسي اهميت ويژه به اين ناراحتي ميدهد. لذا مستلزم بررسي و شناخت در گروههاي جمعيتي است تا براساس داده‌هاي بدست آمده راهكار تشخيصي و درماني مطلوب طراحي گردد. به همين منظور اين مطالعه با هدف تعيين ميزان شيوع ديسپپسي در روستاهاي شهرستان همدان در سال 1381 انجام گرفت.
پژوهش اخير بصورت توصيفي مقطعي برروي 2700 نفر از جمعيت روستاهاي شهرستان همدان كه در گروه سني 15 سال به بالا قرار داشتند انجام گرفت افراد نمونه مورد مطالعه به طريق تصادفي خوشه اي انتخاب گرديده و مورد پرسش و معاينه قرار گرفتند اطلاعات دموگرافيك و اطلاعات تخصصي توسط پزشكان مرد و زن همكار طرح اخذ و در پرسشنامه وارد گرديد و نتايـج بدست آمده با استفــاده از نرم افزار كامپيوتري و آزمون آماري
X2 مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
نتايج بدست آمده شيوع ديسپپسي را برابر 18 درصد گزارش كرد كه به ترتيب در زنان 21 درصد و در مردان 6/11 درصد بود. 65 درصد از موارد ديسپپسي در گروه سني 34 ـ 15 سال مشاهده گرديد سنگيني يا درد اپيگاستر با فراوان 6/86 درصد و تهوع و استفراغ با فراواني 2/37 درصد بيشترين و كمترين علائم را در كليه سنين بخوداختصاص دادند.
بررسي حاضر نشان داد كه ديسپپسي در مناطق روستائي شهرستان همدان از شيوع قابل توجهي برخوردار مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 112
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی