برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

توافق دستياران روانپزشكي در تشخيص گذاري محور IV روانپزشكي براساس طبقه بندي DSM-IV

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه روانپزشکی دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 
چکیده: 

تشخيص مشكلات محيطي و اجتماعي در بيماران روانپزشكي، به دليل نقش مهمي كه در ايجاد و يا تشديد بيماريهاي روانپزشكي ايفا مي‌كند، حائز اهميت است. مطالعه حاضر به قصد ارزيابي توافق دستياران روانپزشكي در تشخيص مشكلات محور IV روانپزشكي براساس DSM-IV (كه به تشخيص مشكلات رواني - اجتماعي و محيطي اختصاص دارد) اجرا گرديد.
در جريان اين مطالعه 117 بيمار در جلسات روزانه‌ گزارش صبحگاهي بيمارستان روانپزشكي تبريز مورد مصاحبه قرار گرفتند و بطور جداگانه توسط دستياران حاضر، از نظر وضعيت رواني و تشخيص هاي اوليه مطرح براي آنها در محورIV ،‌ مورد ارزيابي قرار گرفتند. يافته هاي بدست آمده از مجموع اين ارزيابي‌ها با روش هاي آماري توصيفي و تحليلي مورد سنجش قرار گرفتند.
نتايج تحليلهاي آماري نشان داد كه توافق دستياران در ارزيابي مشكلات محيطي و اجتماعي كم است (ICC=0.22).هيچيك از عوامل فردي بيمار توجيه كننده اختلاف تشخيصي در بين دستياران نبود. جنس دستيار و آشنايي وي با زبان آذري در تعيين تفاوت تشخيصي مهم برآورد گرديدند؛ به اين ترتيب كه توافق در دستياران زن بيش از دستياران مرد و در دستياران آذري زبان بيش از دستياران فارس زبان بود. همچنين هيچيك از اجزا بررسي وضعيت رواني قادر به توجيه تفاوت در تشخيص‌گذاري نبودند. تشخيص‌گذاري در محورهاي I و III در توجيه اختلاف تشخيصي،‌ مهم برآورد گرديدند.
بطور كلي از اين مطالعه مي‌توان نتيجه گرفت كه تشخيص مشكلات رواني - اجتماعي و محيطي در بيماران روانپزشكي، از پايايي خوبي برخوردار نيست و اين امر بازنگري تشخيص‌گذاريهاي اين محور را ايجاب مي‌كند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 129
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی